Ten, s kým budeš moct létat

recenze

Kavárna malých zázraků (2018) 5 z 5 / Ivuska.09
Kavárna malých zázraků

Také patříte k těm, kterým jméno Nicolas Barreau nic neříká? Pokud ano, tak vám vřele doporučuji, abyste se s tímto autorem seznámili. Před pár dny se mi do rukou dostala jeho novinka Kavárna malých zázraků a musím přiznat, že tak příjemný román už jsem dlouho nečetla.

Příběh Nelly, která je tajně zamilovaná do svého profesora, jemuž zároveň dělá asistentku, mě okouzlil a naprosto pohltil od prvních stránek. A víte co? Já jsem této dívce fandila. Přála jsem si, aby už brzy nastal ten osudový okamžik a její láska mohla spatřit světlo světa. A on opravdu nastal: pan profesor ji pozval na pětidenní filozofický kongres v New Yorku. Zní to skvěle, že? Pět dní po boku muže, do kterého se zamilovala. Jenže má to malý háček. Nelly žije ve Francii a kongres je v New Yorku. To tedy znamená, že by musela letět. Letadlem. Neexistuje nic, z čeho by měla větší strach než z létání.

Život je prostě nespravedlivý. Člověk nemusí studovat filozofii, aby to pochopil.

Co teď asi udělá? Dokáže své obavy kvůli své lásce přemoci? Mohu prozradit jednak to, že pan profesor opravdu v New Yorku prožije vášnivý románek. A také to, že osud má s Nelly své vlastní plány.

Láska zvítězí nade vším.

Moc mě bavilo, že tohle je opět jedna z těch knih, ve kterých nejde jenom o naplněnou či nenaplněnou lásku hlavní hrdinky, ale také se zde řeší rodinná tajemství. A dochází k odhalování důležitých okamžiků z minulosti některých členů rodiny. Zvláštní vzkaz v jedné staré knize v kombinaci s památečním prstenem od babičky zavedou Nelly až do Benátek. A kdo ví, co všechno se v tomto krásném městě může stát. Možná je to útěk, možná největší dobrodružství jejího života.

Občas je důležité si nějaký sen prostě splnit, i když mnohé (ne-li vše), co nějak souvisí s rozumem, hovoří proti.

Líbilo se mi, jak je celý příběh milý a laskavý. Je v něm i spousta vtipných okamžiků a tak trochu absurdních situací, které vám však vykouzlí úsměv na rtech. Autor vložil do svého díla spoustu krásných myšlenek, které vás přimějí zamyslet se nad životem. A v neposlední řadě vám dává možnost pochopit fakt, že každého v životě čeká nějaká ta osudová láska. Pro mě je to přesně ten typ románu, po kterém sáhnu ve chvílích, kdy mi život staví do cesty jednu překážku za druhou. Takovéto příběhy mi vracejí chuť do života.

Čas se nikdy nezastaví. Jen naše vzpomínky. Ty nám zůstanou napořád.

Kavárnu malých zázraků doporučuji všem, kteří hledají nějaké dílo, které je jednoduše pohladí po duši. A milovníkům hudby navíc doporučuji při čtení poslech nějaké té romantické skladby od Franka Sinatry (třeba Come fly with me), protože tento zpěvák skvěle dokresluje atmosféru knihy.

Veeria
29.07.2018

Moc pěkně napsaná recenze! :)