Temné stránky nás všech ...

recenze

Temná stránka hledačů světla (2015) 5 z 5 / Aracely
Temná stránka hledačů světla

Musím říct, že už jsem přečetla hodně knih se zaměřením na psychologii, na vztahy, osobní rozvoj, dále pak ty spíše ezoterické - Základy Feng Shui, Magie pro šťastný domov, Rychlé meditace a tak dále ...
A Temnou stránku hledačů světla jsem považovala za podobnou knihu, už kvůli tomu názvu. Nicméně jsem se nemohla více mýlit ...
Nemohu definovat jednou větou typu : Kniha se mi moc líbila a pokračovat v recenzi, to prostě nejde. Jelikož ještě čerstvě po přečtení knihy nemám slov, tak začnu o samotné autorce.

Deborah Sue Fordová byla mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti osobní transformace. Byla nejprodávanějším autorem svých knih. Napsala jich celkem devět. Debiiny první tři knihy : The Dark side of the light chasers, Spiritual divorce, The Secret of the shadow, jsou knihy o emocionálním a duchovním vzdělávání. Ve svých knihách využila svoje zkušenosti získané během patnácti let, kdy pracovala jako spisovatelka, učitelka, koačka a mluvčí. Debiiny knihy jsou používány na vysokých školách, kromě učitelů je používají také právníci, mediátoři a terapeuti po celém světě.

Tato kniha je rozdělena na několik částí a to na : Předmluvu, Poděkování, Úvod, Jednotlivé kapitoly, Cvičení a Doslov.

Autorka Deborah Fordová, v této knize popisuje, jaká byla její minulost. Dlouho bojovala se svou závislostí na drogách a alkoholu. A ve svých osmadvaceti letech na sebe pohlédla do zrcadla a věděla, že takhle už nemůže dál pokračovat. Rozhodla se bojovat a své závislosti se zbavit. O pět let později se jí to povedlo ...
Vyléčila se, zklidnila se a ponořila se do meditací. Její problém však byl, že se stále ještě nenáviděla. Stálo jí to tolik času a peněz a stále ještě nebyla hotová. Jednoho dne se zúčastnila Intenzivního semináře a od toho dne byl její život jiný ... Od té doby se Deborah stala sama terapeutkou a zaměřila se na Projekce.

Máme tendence si o někom něco myslet. Někdo nás něčím rozčiluje, způsobuje nám nějaké pocity. To všechno jsou především naše projekce. Někdy se tomuto tématu říká také ,,zrcadlení".
,,Místo potlačování svých stínů přitom potřebujeme neskrývat, vlastnit a vítat ty věci, kterým se nejvíc bojíme čelit. Slovem ,,vlastnit" myslím uznat, že Vám určitá vlastnost patří."

,,Ve finále se můžete s pozorováním projekcí dostat do stavu, kdy Vám veškeré nesympatické projevy lidí okolo budou příležitostí, jak si stejnou vlastnost či podobný způsob jednání u sebe sama uvědomit a rozpustit. A že změnit se, jakkoliv se změnit, je jedním z největších úspěchů, jaké člověk v rámci života na zemi může prožít."

Každý máme své světlé, ale i temné stránky a to dohromady tvoří celek. Jenže, My, ty špatné stránky nechceme vidět a ani přijmout. To, co nás na druhých rozčiluje, tak takové vlastnosti u sebe vlastně potlačujeme. Což je špatně ... Musíme se přijmout takový, jací jsme a to Bez výhrad. Jen tak se můžeme posunout dál v poznávání SEBE SAMA.

Kniha je neuvěřitelně čtivá a také pravdivá. Hodně jsem přemýšlela nad obsahem, protože vás to donutí myslet a přehrávat si v hlavě vzpomínky ...
Debbie říká, že si při situaci, která nás rozčiluje máme představit sebe. Stejně tak, pokud nás rozčiluje nějaká osoba. Uvedu to do praxe na sobě :
Štvala mne jistá osoba a po chvíli přemýšlení mi došlo, že jsem se vlastně někdy zachovala stejně ... Lépe jsem to přijala a začala být o něco tolerantnější než doposud. Myšleno k určitým situacem.
Každý člověk má dobré, ale i špatné vlastnosti. A je potřeba se přijmout celý.
A každá bytost je svým způsobem originál .

Existuje staré rčení : ,,Potřebujeme někoho, abychom poznali sebe."

Na jiných vidíme, co máme a nemáme rádi na sobě. Pokud přivítáme tyto části sebe sama, budeme schopni vidět ostatní takové, jací jsou a ne takové, jaké je vidíme mrakem naší projekce. Jsme schopni před sebou vidět ve vnějším světle cokoliv. Stačí jen otevřít oči a rozhlédnout se. Nemůžeme vidět sami sebe, na to potřebujeme zrcadlo. Vy jste Mé zrcadlo a já jsem Vaše.

,,Temná stránka hledačů světla Vás povede po cestě k uvědomění si, přijetí a přivítání svých stínů. Dá Vám znalosti a nástroje, se kterými vynesete na povrch to, co leží uvnitř Vás. Povede Vás k obnovení vaší síly, tvořivosti, inteligence i snů. Otevře Vaše srdce Vám i ostatním, a navždy změní Vaše vztahy k světu."

Po každé kapitole následuje cvičení. První cvičení jsou celkem lehká a pak už jde do tuhého. U předposledního se Vám chce skoro brečet. Během čtení se u Vás vystřídá spousta pocitů a emocí. Debbie tam píše také případy ze svých seminářů a to je někdy opravdu síla ...

Všichni by si povinně měli tuto knihu přečíst!
Většinou to bývá tak, že kniha kterou potřebujeme číst, se nám dostane do rukou v ten správný čas. A já jsem moc vděčná, že se ke mě dostala právě tato kniha, změní Vám pohled na život. Kdybych mohla, tak dám 10* ! Doporučuji k přečtení !!!

Ráda bych poděkovala nakladatelství KRISTIÁN za poskytnutí recenzního výtisku.

Deborah Sue Fordová už bohužel není mezi námi. Zemřela dříve, než tato česká edice vyšla. Založila Fordův Institut a asi tisíc pacientů jí ,,prošlo pod rukama".

Autorka má mou velkou úctu, za to, co za svůj život dokázala a já jí za tuto knihu Děkuji. A jsem šťastná, že jsem si ji mohla přečíst a doufám, že si ještě nějaké její další knihy přečtu ...