Tak už se nestyď

recenze

Tak už se nestyď (2019) 4 z 5 / MartinaF
Tak už se nestyď

Jsem introvert a s tímto se lehce pojí i sociální fobie. Po přečtení této publikace pro mládež jsem došla k závěru, že to se mnou není tak hrozné.

Sociální fobie je duševní porucha, která se nejvíce vyskytuje v době puberty. Výzkum sociální úzkosti začal v 80. letech 20. století. Diagnostikovaných je málo, protože, jak už to vyplývá ze samotného pojmenování, lidé se stydí vyhledat pomoc a samotní lékaři toto onemocnění opomíjejí. Tolik wikipedie, ale vraťme se zpět k publikaci.

Titul je určen dospívajícím, kteří mají problém se zapojit do společnosti – bojí se vystoupit před třídou s referátem, jít na večírek, mluvit ve větší skupině spolužáků. Jejich tělo na podobné situace reaguje nejen fyzicky, ale i psychicky.

Lucie Bělohlávková se ve své publikaci snaží mladým lidem pomoci. Provede je různými situacemi, které demonstruje na konkrétních příbězích. Další část je názorné ukázaní, co se děje v hlavě, pokud dojde (nebo má dojít) ke konfrontaci. Nikdy jsem takto neuvažovala, ale když se zamyslím, ve velkém procentu případů jsem myslela jako lidé se sociální fobií. A právě tyto chyby v myšlení jsou problémem, které člověk s úzkostmi těžko překonává. Autorka krok za krokem jednotlivé body prochází a to není vše. Ke každé kapitole je přiřazen úkol, který se tématu týká, případně si lidé mohou vést deník, kde si zapisuje, co se mu přihodilo a jak na danou situaci reagoval.

Člověk, který prožívá úzkost, je pod velkým tlakem a musí umět vypnout. Na odreagování jsou vhodná relaxační cvičení.

V závěru se autorka obrací na pedagogy i rodiče s radami, jak poznat dítě se sociální fobií a jak mu pomoci a kde vyhledat odbornou pomoc.

Knihu nemám s čím srovnat, toto téma čtu poprvé, ale myslím si, že lidem může pomoci nebo je může navést ke změně. Vše je srozumitelně a jednoduše popsáno, autorka je věcná, nijak zbytečně text nekudrlinkuje. V titulu jsou také doprovodné ilustrace komiksového stylu.

Na knihu se určitě nebude prášit, čas do času bych ji chtěla vytáhnout a nahlédnout do ní. Knížka je určená spíše mladým lidem, ale přečíst si ji můžou i rodiče či dospělí, aby pochopili, proč se někteří lidé stydí více než jiní a co se za jejich stydlivostí skrývá.

Komentáře (0)