Tajemný vzkaz na hrudi mrtvoly? Taková jsou severní blata!

recenze

Severní blata (2004) / MilenneWaver
Severní blata

Tajemná vražda, vzkaz na těle mrtvoly a k tomu i zřejmá spojitost s úmrtím jedné dívenky, která zemřela před třiceti lety. A přesně takový těžký případ čeká na komisaře reykjavícké kriminálky. Podaří se mu případ vyřešit a mimo jiné přijít i na případnou spojitost mezi jednotlivými případy? Pokud jste milovníky severského krimi, rozhodně se máte na co těšit, protože něco tak geniálního, jako je zápletka Severních blat se najde jen velmi málo.

Když rodina v domě s více byty objeví tělo svého mrtvého souseda, přichází na světlo spousta otázek. Mezi prvními z nich určitě je, kdo vlastně starý muž skutečně byl. Protože jak se zdá, i on měl hodně potemnělou minulost a udělal několik moc ošklivých věcí, které se mu po čase pomstily. Jde snad o vraždu, která se vykonala pro pomstu? Na komisaře Elendura čeká těžký případ a o to více, když najde v šuplíku mrtvého muže starou fotku s hrobem holčičky, která má podle všeho s mrtvým mužem nějakou souvislost. Podaří se mu vypátrat skrze fotku vraha?

Elendur je jako postava neobyčejně zajímavý muž, který se často spoléhá na svou intuici a vyplácí se mu to. Dokázal se po letech propracovat až na pozici komisaře kriminálky a má svou práci velmi rád i přesto, že se často úzce dotýká i jeho osobního života. Je rozvedený, má dvě děti, ale obě propadly drogové závislosti a jen těžko se z ní dostávají. Jediný, s kým Elendur udržuje vztah je jeho dcera Eva Lind, která za ním chodí pouze v případě, když potřebuje peníze nebo když má nějaký problém. A přesně ten také nastane - jeho dcera otěhotní a je jen na Elendurovi, jestli si vybere mezi ní a jeho prací.

Po technické stránce příběhu se mi kniha neuvěřitelně zamlouvala už jen proto, že se krásně četla, jednotlivé části v knize na sebe s přesností navazovaly a bylo vidět, že autor si s celou knihou dal neobyčejnou práci. Děj se totiž rozkládal především na dvě linie - na Elendurův osobní život s Evou Lind a na jeho pracovní život s případem. Dokonce nastane i pár situací, kdy se tyto dvě linie spojí a vznikají tak naprosto nezapomenutelné scény v knize. A jako bonusem pro knihu je prostředí, které je v pozadí mimo jiné krásně rozprostřené, proto má čtenář i možnost obdivovat krásy islandské zimy.

Zápletka Severních blat by hravě strčila do kapsy většinu krimi i thrillerů, už jen kvůli tomu, že do samého konce si čtenář nemůže být skutečně jistý několika věcmi - kdo je vrah, proč muže zabil a jak s tím vším souvisí mrtvá holčička. Na čtenáře je připravena velká spousta zvratů, překvapení a úžasná atmosféra, proto po celou dobu čtení budete napnutí jako struna.

Ačkoliv jsem zatím četla poměrně málo severských detektivek, rozhodně jsem si jistá tím, že Severní blata patří mezi jedny z těch nejlepších. Kniha se mi skutečně moc líbila a rozhodně překonala všechna má očekávání, která jsem vůči ní měla. Proto ji ráda doporučím všem, kteří mají rádi tento žárn i těm, kteří s ním začínají, protože tahle kniha dokáže nastavit laťku hodně vysoko.