Ta knížka s vagčou na obálce

recenze

Tampa (2014) 5 z 5 / Babouš
Tampa

Možná jste ji v knihkupectví taky zaregistrovali. Knížku s růžovo-oranžovou obálkou, na níž je obrázek rozepnutého zipu, který ze všeho nejvíc připomíná dámské přirození. Jmenuje se Tampa, napsala ji Alissa Nutting a vydal Odeon ve své edici Světová knihovna.

Pokud jste kolem ní jenom pobaveně prošli, doporučuji se vrátit a podívat se na Tampu důkladněji. Vypráví příběh, který snese srovnání snad jen s Nabokovou Lolitou, a to ještě pouze částečně.

Hlavní hrdinkou je Celeste Priceová, šestadvacetiletá učitelka literatury, která mnohem víc než naučit středoškoláky zápletku Romea a Julie touží svést jednoho čtrnáctiletého studenta. Jako kdyby Lolita dospěla a převzala Humbertovy choutky. Ne že by to byla kdovíjaká láska, je to jenom chtíč.

Celeste má totiž svůj typ: hošíky, kteří už nejsou děti, ale ještě nejsou ani muži. A po tomto typu jde bez ohledu na city. Často i za cenu toho, že ublíží svým blízkým. Jedinou její starostí je, aby pravda nevyšla najevo.

Celeste je totiž vdaná za čtyřicetiletého policistu. Manžel ji stejně jako všichni ostatní muži nad šestnáct let fyzicky odpuzuje, vzala si ho jen kvůli penězům. A když ve své hodině uvidí hubeného, zamlklého Jacka Patricka, má spoustu času vymyslet plán, jak ho svést.

Je si dobře vědoma své mladistvé atraktivity a rozhodne se ke svým účelům využít klučičí fantazie o sexy učitelce…

Tampa mě bavila od první věty („Celou noc před nástupem do školy jsem strávila na své straně postele v bdělé smyčce vzrušení a bezhlasé masturbace.“) až do konce. Je to provokativní čtení, které je ovšem psáno s vtipem (pravda, humor je někdy drsnější, ale co od tak explicitní knihy čekat) a nadhledem.

A je to taky hodně sexy. Autorka se nebojí otevřeně popisovat sexuální scény – v konzervativní Americe se proto kniha dočkala bojkotu.

Hlavní hrdinka je sice v podstatě sobecká necitlivá mrcha, ale svůj příběh vypráví tak, že s ní nelze nesympatizovat. Fandíte jejímu nezdravému vztahu s výrazně mladším chlapcem, i když víte, že to není zrovna košer. A v druhé polovině doufáte, že trest za toto hřešení bude co nejmenší.

Řekl bych, že soucítit s hrdinkou budou spíš muži než ženy. Souvisí to jistě s pubertálními erotickými fantaziemi o sexy učitelkách. A hlavní hrdinka ukazuje, jak by to mohlo dopadnout, kdyby se tyto fantazie staly skutečností.

Není to zrovna lehké téma, ale čte se lehce jako plážové čtení (i když na pláž bych ji pánům nedoporučil, místy to je hodně lechtivé). Jenom mě při čtení napadlo, jak je to nefér: když má muž výrazně mladší partnerku, všechno je OK, ale žena s mladším „kolouškem“ je pořád tabu.

Jestli se toho tématu nebojíte, knížku s vagčou na obálce vám doporučuju.

(Btw, slovo "vagča" jsem se naučil díky jednomu článku o Miley Cyrus a přišla mi škoda, že člověk má jen málo příležitostí ho použít, tak když se naskytla příležitost při čtení Tampy, bylo mi jasné, že na ni recenzi prostě musím napsat už jenom kvůli tomu.)

Tampa Tampa Alissa Nutting

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její zálibou jsou nezletilí studenti. Při výběru ideálního kandidáta má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její... více

Verymach
17.04.2014

Knížku s vagčou :D Moc si mě pobavil. Super recenze, po knížce se podívám! :)

niknikita
16.04.2014

Moc dobrá recenze, díky za ni.Už teď soucítím s hrdinkou a to nejsem muž :-)
Dala bych palec každému, kdo se zastane ženy s "kolouškem"...

Morsie
14.04.2014

Nééé :D No dobře, za vagču máš u mě karmu :D

... aneb cesta tam a zase zpátky a tam a zase zpátky :D