"Syfilis. To už stojí za to být doživotně baronkou, ne?"

recenze

Baronka Blixenová (2016) / Lea47
Baronka Blixenová

Dominique de Saint Pern si postavu pro svůj román zvolila velmi chytře. Karen Blixenová, známá hlavně díky své autobiografické knize Vzpomínky na Afriku, kterou dokonce i starý dobrý Ernest Hemingway označil jako nejlepší knihu o Afice, kterou kdy četl, byla pozoruhodná žena. Sedmnáct let strávila v Africe, kam odešla se svým manželem. Smělý plán založit kávovou plantáž a zbohatnout se nakonec, jak už to bývá, trošku zvrtnul.

Příběh začíná roku 1959 vystoupením zesláblé Baronky Blixenové v USA. I přestože ji zrazuje zdraví, dokáže to. Na sklonku svého života opět získá americké publikum.

„Náhle se Karen v půli cesty zastavila. Třásla se. Za cenu nadlidského úsilí, a to jsem věděla, se k nim obrátila a nabídla ji pohled na svou bílou tvář a na svůj úsměv... V tom gestu se pojila odvaha s grácií do té míry, že lidé spontánně vstali a vyvolávali její jméno.“

Clara, ošetřovatelka, sekretářka i služka Karen Blixenové, vypráví o jejím životě. Vyráží dokonce i do Keni, a pomáhá Meryl Streepové, která Baronku ztvární ve filmové verzi Vzpomínek na Afriku, pochopit jaká skutečně byla.

Po návratu z Afriky se Karen živí psaním. Sedm fantastických příběhů, které vydala jako Isak Dinesen a poté kniha Vzpomínky na Afriku ji proslaví. Ovšem to neznamená, že je po starostech, ba naopak.

„Autorská práva by jí, podle jejích výpočtů, měla přinést poměrně hodně peněz, ale zatím se spíše napakovali její američtí a britští vydavatelé. Penízy byly deponované na účtech v cizině, které budou zpřístupněné až po válce, až bude pět nastolen mír. Do té doby se musí obejít bez nich. Neviděla jsem tu žádné služebnictvo, nemohla jsem si nevšimnout té prázdnoty v tak velikém domě.“

Stejně jako Vzpomínky na Afriku přináší zajímavý pohled na kulturní rozdíly mezi Evropou a „černým kontinentem“, tak Baronka Blixenová přibližuje první polovinu 20. století.

Nakladatelství Metafora svojí životopisnou edicí budí pozornost čtenářů již několik let. Snad není náhodou, že nedávno vydalo knihu o Beryl Markhamové, o které by mohla dozajista Baronka Blixenová dlouho vyprávět. Pokud jste fanoušci filmu či knihy Vzpomínky na Afriku, publikace Dominique de Saint Pern je pro vás povinnou četbou, i když je toto dílo fikcí. Ať už byla Karen jakákoliv, čtení vás bude bavit a těšit. A její africké zážitky jí budete závidět.