Strhující syrový příběh

recenze

Vlk plání (2009) 5 z 5 / meluzena
Vlk plání

Když se budoucí Čingischán jménem Temüdžin narodil, měl v ruce klubko krve, což věští velké krveprolití. Za tohle špatné znamení se zabíjí, ale jeho nezabili.
Byl druhorozeným synem chána Vlků Jesügeje. Vyrůstal normálně až do svých 12 let, kdy byl jeho otec zrazen a zabit a kmen násilím převzal jeho druh Eeluk. Rodinu mrtvého Jesügeje - matku s 5 malými dětmi - nechal na pláních bezprizorní, bez jurty, jídla, koně, teplého oblečení i jakékoli zbraně na ochranu či lov, a s celým kmenem odtáhl pryč.
Každý den tak pro ně byl bojem o holé přežití, kde nebylo místo pro sebemenší slabost. Díky skoro nadlidské vůli a úsilí přežili, ač v té době nikdy nebylo vyhráno definitivně.
Postupně se dopracovávali k budování nového života, všechny úspěchy byly možné jen díky Temüdžinově výjimečné odvaze a schopnosti nehnout ani brvou, když jeho život visí na vlásku a může být zmařen díky neuváženému slovu nebo chybnému gestu.

Temüdžin byl neobyčejným mužem, kterého veškerá prožitá příkoří zformovala do tvrdého a nelítostného a přitom stále čestného bojovníka, jehož žluté oči fascinovaly a děsily zároveň. Byl výborným lučištníkem, skvělým v boji muže proti muži a geniálním válečným vůdcem na bitevním poli.
Lidí, jako byl on, je v celých dějinách jako šafránu, ale vždycky jimi výrazně zahýbou...

Temüdžin byl přirozenou autoritou a dokázal strhnout lidi na svoji stranu. Nejprve byla motorem jeho žití touha po pomstě, později to byla myšlenka sjednocení všech kmenů do jednoho velkého národa. Dokázal obojí dřív, než mu bylo dvacet - zde kniha končí.

Jak se píše v doslovu: „Neuvěřitelné bojové schopnosti mongolských kmenů byly vždy promrhávány při bojích jednoho kmene s druhým. Z ničeho, obklopen nepřáteli na všech stranách, povstal Temüdžin, aby je všechny sjednotil. To, co následovalo, otřáslo světem.“

Kniha je naprosto strhujícím vyprávěním o nekonečně drsném a krutém životě na pláních. Co mě fascinovalo, byla svým způsobem krásná černobílá přímost toho života – čirá a průhledná. Žádné pavoučí intriky, které mě odpuzují, ale jednoduchá rovnice „zabij nebo budeš zabit“. Spojení s přírodou a napojení na její zákonitosti jakožto životní nutnost k přežití tuhých a dlouhých zim i krátkých lét, to vše v krajině, která neoplývá hojností ničeho, natož potravy.

Tenhle syrový „výlet ke kořenům“ může osvěžit unavenou duši západního člověka, který fňuká nad každým bebíčkem, zalézá do přetopeného příbytku, hned jak trochu zaprší, umírá s rýmičkou a sahá po kouzelné pilulce, když ho někde píchne.
Může to být životodárný pramen dávno zapomenuté životní síly.

Vlk plání Vlk plání Conn Iggulden

Působivý historický román je úvodním dílem série o životě Čingischána a jeho potomků od autora, který se českému čtenáři již představil cyklem Císař o životě G. J. Caesara. Temüdžinovi, druhému synovi chána kmene Vlků, bylo pouhý... více