Středobod světa

recenze

Střed světa (2014) 5 z 5 / Babouš
Střed světa

Jak vypadala bájná Helena, kvůli které do Tróji vyplulo tisíc řeckých lodí? Dnes už nikdo neví. Ale když ji nejlepší malíř své doby namaluje podle nejkrásnější ženy, kterou kdy poznal, a do obrazu vloží všechny své touhy a talent, vznikne něco neobyčejného.

Střed světa.

Říká se, že anglický malíř J. M. W. Turner ve 30. letech 19. století namaloval na svou dobu neskutečně erotický a smyslný obraz Heleny Trojské s Paridem a s krvavou válkou za jejich zády. Neví se, zda obraz skutečně vznikl, nebo zda jde jen o povídačku.

V knize Střed světa právě tento legendární obraz najde Henry Leiden, běžný Newyorčan s krizí středního věku na krku, s manželkou, s níž se už spíš hádá než miluje, s dvěma dospělými dětmi a se splacenou hypotékou. A Helenina krása, kouzelné světlo na malbě a spousta ohromujících detailů způsobí, že se jeho život převrátí vzhůru nohama.

Stejně jako kdysi Paris i on je Heleninou krásou natolik uchvácen, že není schopen normálního fungování, musí se na ni pořád dívat, ujišťovat se, že se mu to jenom nezdá. Manželka okamžitě pojme podezření, že má Henry s někým poměr.

Střed světa – jak trefný název! Jako by Helena pořád určovala běh dějin. Kdysi kvůli ní vypukla desetiletá válka, o mnoho tisíc let později se kvůli jejímu portrétu lidé podvádějí, okrádají a hádají. Vzbuzuje ve všech totiž jakési zvláštní pocity, vášně, na které by jinak už dávno zapomněli.

Je to kniha o vášni napsaná s vášní.

V knize se prolínají tři časové roviny. Současnost, kde hlavní role hrají Henry Leiden a Gina, asistentka bohatého obchodníka s uměním, který má o obraz obrovský zájem. Dále tam jsou 20. léta 20. Století, kdy obraz patří americkému průmyslníkovi Rhinebeckovi. Nejživěji ale působí vykreslená 30. léta 19. století, kdy úžasný obraz vznikal pod patronátem lorda Egremonta a jeho úžasné paní. V současnosti a v 19. století se objevují skutečně výborně napsané postavy. 20. léta tam jsou podle mě spíš jen proto, aby všechno zapadalo do sebe.

Thomas Van Essen atmosféru navozuje částečně i lehce strojeným dobovým stylem, který do příběhu ale sedí a kniha kvůli němu neztrácí na čtivosti. Možná někdo zpočátku bude potřebovat zorientovat se v těch zmíněných časových rovinách, ale já se v tom jaksi intuitivně vyznal.

Kniha není dokonalá jako Helenina tvář, ale má k dokonalosti blízko. Je poznat, že autor J. M. W. Turnera skutečně obdivuje, skládá mu poctu. Ale nejen jemu, ale i těm, na které se tolik nemyslí – na ty, kdo mu stáli modelem a na ty, kdo jeho práce sponzorovali.

Střed světa jsem kvůli nedostatku času četl po večerech a na tyhle večery v jeho společnosti jsem se vždycky hrozně těšil. Bylo to moc příjemné čtení! Doporučuji všem romantickým duším.