Stejný příběh uplně jinak?

recenze

Forrest Gump (2008) 4 z 5 / ijacek.007
Forrest Gump

Filmovou předlohu tohoto příběhu mám velmi rád. A není to jen díky skvělému hereckému výkonu Toma Hankse. Proto jsem se na knihu těšil, abych si mohl film i knihu porovnat. Hned ze začátku musím podotknout, že se kniha i film značně rozcházejí. Film i kniha tedy příběh jednoduššího ale nikoliv hloupého hlavního hrdiny Forresta vyprávějí po svém. A dokonce ani konec není pro obě vyprávění stejný. Možná se mi zdála kniha o něco málo vtipnější, nicméně vyprávění a popis životních zvratů, je dle mého zase o něco detailnější. Obě zpracování tedy mají něco do sebe a rozhodně není špatné seznámit se s oběma.

Rozdíl však není jen v příběhu a jeho podání, ale také v hodnocení. Zatím co dle csfd (české filmové databáze) má příběh Forrest Gump hodnocení 94% a jde o 1. nejoblíbenější a 2 nejlepší film, hodnocení knižní předlohy je na portálu databazeknih.cz pouze 78%. Audio knižní zpracování například na portálu audiotéka má z 263 hodnocení stále plný počet 5 hvězd. Knižní předloze je nejčastěji vyčítán styl, kterým je kniha napsána. U audio verze se však tento nedostatek pochopitelně neprojevuje.

Ijacek007.cz