Společně s Axi a Robinsonem až tam, kde zapadá slunce.

recenze

První láska (2015) / Snow Fairy
První láska

Jestli by někdo mohl mít jako pomyslné druhé jméno slušňačka, Axi by byla tou nejvhodnější kandidátkou. Nedělá problémy, ve škole se hodně učí a místo trávení volného času na hlučných večírcích, doma raději čte.
Jediný takový problém je spíše u Axi doma a s jejím tátou. A jak to dosud všechno Axi zvládala bez stěžování, teď chce za hodnou holkou zavřít dveře.
A proto se rozhodne utéct z domova, projet si Spojené státy. A jako třešničku na celém tomto nečekaném nápadu je její nejlepší kamarád Robison, kterého za každou cenu bere s sebou. Nejlepší kamarád a že by také první láska?

Říká se, že první lásku si každý pamatuje nejvíce. Že na ni nikdy nezapomene.
A taky se říká, že všechna bolest časem zmizí. Ale bude takové ujištění stačit i Axi a Robinsonovi?

První láska je na první pohled takový milý, malý letní román, ze kterého na vás stále dýchá léto, čerstvý vzduch a všechno se tetelí sluncem a skoro až cítíte ty sluneční paprsky na tváři.

V podání Jamese Pattersona a Emily Reymondové je ale První láska ještě o trochu víc. Nejen letní román, který jednoduše předvídáte. Díky přítomnosti dobrodružství, roadtripu a nesmělé lásky a ještě něčeho, co vám ale neřeknu, co je, má První láska mnohem hlubší vyznění.
James Patterson pozvedl klasická klišé na úplně jinou úroveň. Věci, které by jindy vyzněli příliš klišoidně, v Prví lásce vyznívají svěže a humorně, nenuceně.

Zpočátku jsem od knížky až tolik nečekala. Říkala jsem si, že to bude milé, lehké počtení na konec léta, které neurazí, ale zase si z toho ani nesednu na zadek. Je pravda, že na zadek jsem si doopravdy doslova nesedla, ale celkově mě koncept a vyznění celé knihy velmi mile překvapilo. Patterson celému příběhu dodává vlastní osobité vyznění, jelikož do knihy vložil kus vlastního života a zážitků.

Řekla bych, že První láska ukazuje realističtější pojetí lásky a romantiky. K tomu přidává dávku dobrodružství, roadtripu, cestování, USA a užívání si života každý den naplno.

Co je na této knize také velice překvapivé a větší část knihy nepředvídatelné, je, že vám zlomí srdce. Je to tak, První láska není jen o tom, že se jedna holka rozhodla změnit svůj poněkud upjatý postoj k životu, uteče z domova a s sebou vezme nejlepšího kamaráda. Je to přesně o tom, o čem se píše v anotaci. Že jsou některé věci, kterým se nedá utéct nikdy. Ať už byste si to přáli sebevíc.

Rozhodně vám doporučuji První lásku přečíst, potěší, rozhodně neurazí, a je možné, že i vás překvapí a pravděpodobně si budete, jako i já, přát jiný, trochu optimističtější, konec.