Ilustrace, kam se podíváš!

recenze

Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání) (2017) / Snow Fairy
Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání)

Fantastická zvířata a kde je najít je dnes už ve světě knih známou veličinou, se kterou se musí počítat. Náš milovaný obrýlený čaroděj letos oslavil svých dvacet let a s oslavou tohoto jubilea se na světlo světa dostalo neskutečné množství nových vydání série Harryho Pottera, nové dodatečné knihy do bradavické knihovny, další nové knihy a doplňky. Všechno, na co si člověk jenom vzpomene. Stejně jako se roztrhl pytel s reedicemi knih, na podobné bázi se ujaly i nádherné, majestátní ilustrace. Vedle vydávání ilustrovaného Harryho Pottera je tady i ilustrované vydání Fantastických zvířat.

Fantastická zvířata sice není tak úplně velká novinka, nicméně tohle vydání ukazuje svět magizoologie a Mloka Scamandera v úplně jiném a nádherném světle.

Jimem Kayem ilustrovaný Harry Potter je jistě skvostem každé poličky každého čtenáře dnes už po celém světě. Teď je také řada na Olivii Lomenech Gill, aby rozzářila knihovničky čtenářů a milovníku magie J. K. Rowling po celém světě svými naprosto úchvatnými ilustracemi magických tvorů. Dle mého názoru se rozhodně jedná o naprosto unikátní druh ilustrací. Při pohledu na ně se čtenáři dostane nádherného představí. A to nejen samotné autorky ilustrací, ale právě i čtenáře. Kresby jsou naprosto dotažené do nejmenších detailů, to bez pochyb, nicméně nechávají čtenáři také volné pole působnosti, co se týká představivosti a rozvíjení kontextu daných kreseb. Když jsem si knihu poprvé procházela, měla jsem pocit, jako by se kolem mě stavěl magický svět, jehož autorkou jsem byla vedle J. K. Rowling a Olivie Lomenech Gill i já sama.

Což si myslím, že je u takových knih nadmíru důležité. Jim Kay tohoto efektu dosahuje s každou svojí kresbou také, a přesto jiným způsobem. Možná je to i tím, že Fantastická zvířata celkově mají svou vlastní osobnost a poukazují na trochu jinou část kouzelnického světa.

Fantastická Zvířata a kde je najít - Ilustrované vydání je naprostou nutnost přečíst, vlastnit, prohlížet. Je to svým způsobem kniha, která nepřináší úplně nové informace, pokud jste už četli původní vydání Fantastických zvířat. Na druhou stranu je to ale přesně ta kniha, kterou potřebujete mít, na kterou se potřebujete dívat, když se cítíte špatně, neboť to není jenom o ilustrací. Je to o síle kouzelnického světa, která dokáže zvednout náladu, uvolnit mysl nebo naopak ji odpoutat a nechat vzlétnout. Kromě toho, že takové vydání přináší neskutečné množství radosti, je to taky nádherný dárek, který potěší v každém případě. Fantastická zvířata a kde je najít - Ilustrované vydání s sebou přináší množství výhod. Knihu mohu doporučit naprosto vším, co mám, kým jsem, jaká jsem. Ale i bez mého doporučení je to jasná volba.