Spáleniště: Zkouška ... Útěkem z Labyrintu nic nekončí!

recenze

Spáleniště: Zkouška (2014) / JiPu
Spáleniště: Zkouška

Na tuto knihu jsem se neskutečně těšila a slibovala jsem si od ní stejné nadšení, jaké jsem si odnesla z předchozího dílu. Všem mohu s čistým svědomím říct, že mě děj vůbec nezklamal a ačkoli druhé díly jsou většinou z trilogií ty nejslabší, Spáleniště toto pravidlo zcela porušuje. Příběh mě bavil a já jsem hltala stránku za stránkou. Autor James Dashner můj obdiv k jeho psaní touto knihou ještě více prohloubil!

Děj navazuje přesně tam, kde jsme v jedničce skončili, tudíž se v příběhu už od prvních stránek dobře orientujeme a víme, na čem jsme. Placeři si mysleli, že útěkem z Labyrintu vše skončilo a oni mají to nejhorší za sebou. ZLOSIN však s nimi má jiné plány. Začíná druhá fáze!

Thomas a jeho přátelé jsou obeznámeni, že v sobě mají smrtelnou nemoc - erupci. Pokud se jim však do čtrnácti dnů podaří přejít přes sluncem vyprahlou zemi, dostanou lék! Placeři jsou zmatení a naštvaní, ale mají snad jinou možnost? ZLOSIN je totiž organizace, která si s nimi umí nehezky zahrát, nemá cenu pokoušet štěstí a vzepřít se. A tak se vydávají na cestu.

V knize putujeme s Placery vyprahlou pouští: Spáleništěm, a pozorujeme jejich jednání, jejich naděje, strach a snahu konečně všemu porozumět, pochopit účel toho, proč tu jsou... V příběhu je neskutečné množství zvratů a nečekaných situací, které vždy do děje přinesou něco nového a zajímavého, co v čtenáři vyvolává napětí a zvědavost. Kapitoly jsou podle mého názoru docela krátké, což u mě zaručí to, že knihu jen tak neodložím. Určitě to znáte: ještě jednu kapitolu... No a když ta další má jen čtyři stránky, tak přečtu samozřejmě i tu... A to jsem se ještě nezmínila o tom, že každá kapitola končí větou, která absolutně vylučuje možnost čtení přerušit.

Celý příběh je tedy neskutečně nabitý energií a spoustou emocí a pocitů, které se ve vás v průběhu čtení prostřídají. V knize se konečně dozvídáme trochu více z Thomasovi minulosti, i když jsou to jen útržky, které zatím velký smysl nedávají, ale alespoň něco. Poznáváme chování lidí, které nemoc erupce již napadla, seznamujeme se se skupinou B, která je s Placery jakoby na stejné vlně, pozorujeme jak se vyvíjí vztah Teresy a Thomase a řešíme spoustu nástrah, křivd a nedorozumění, které sebou cesta na bezpečné útočiště - k léku, přináší.

Samotný konec je zmatený a příšerný, protože vy jste najednou hrubě odtrženi z příběhu, do kterého jste se vžili. Snažíte se najít další stránky z textem, stránky z vysvětlením, stránky, které zodpoví všechna vaše PROČ... Kniha už ale skončila, řekla bych příliš brzy, a nám nezbývá než čekat na pokračování, kterého se už teď nemohu dočkat!