Souhvězdí, která ožívají

recenze

Hvězdopravec (2021) / Vendea
Souhvězdí, která ožívají
Mikuláš Koperník si myslel, že vystudovat vysokou školu bude snadné. Neustále učení, hluční spolubydlící a ubíjející stáž v redakci ho pomalu ale jistě zabíjí. Jednoho dne se ale probudí do snové reality, ve které je někým úplně jiným - Hvězdopravcem z příběhů, který by se měl postavit zlému tyranovi, který si urval jeho trůn a osvobodit tamější lid z okovů podřízenosti. Pro Mikuláše je po každém probuzení stále těžší a těžší oddělit realitu od snového světa. Co když se jednoho dne už neprobudí?

Hvězdopravec je samostatně stojícím románem z pera Martina Bečana, kterému již vyšla jeho prvotina Kaziměsti. Stejně jako v jeho předchozí knize se i zde setkáváme s příběhem protkaným magickým realismem, který spojuje náš svět s magickými prvky. Dle mého názoru se mu to povedlo ještě o něco lépe než v Kaziměstech.

Kniha snovou atmosférou doslova dýchá a je velmi kreativně inspirována souhvězdími na noční obloze. I když se na první pohled zdá, že jde pouze o Mikulášovo putování a mnohdy velmi krvavý boj s tyranskou Severní korunou, kniha v sobě skrývá i hlubší podtext, který pochopíte až po dočtení a upřímně... velmi příjemně mě překvapil. Je to kniha o hledání sebe sama, budoucnosti a plnění vlastních snů. Na pozadí se tu objevuje i nějaké ta romantika, i když jen lehce.

Postavy a jejich postupný vývoj tvoří velkou část celého příběhu. Nejvíce prostoru dostává náš hlavní hrdina Mikuláš, jehož cestu sledujeme od začátku do konce. Osobně mi jeho přerod v Hvězdopravce připadal neskutečně zajímavý a byla jsem ráda, že je vypravěčem právě on. Neméně zajímaví byli i jeho přátelé ze snového světa - ať už Tabulová hora, Ptolemaios nebo Vlasy Bereniky. Každá postava má v záplatce své místo a svůj smysl a je v nich vidět autorova bohatá představivost.

Do knihy jsem šla s poměrně vysokým očekáváním a jsem neskutečně ráda, že se mi splnilo. Jde poznat, že se autor od Kaziměstů trochu vypsal. Příběh je totiž daleko lépe strukturovaný, čtivější a celkově lépe zvládnutý po kompoziční stránce. Inspirace souhvězdími mne navíc bavila o něco více. Také jsem byla dost překvapená z akce a soubojů, které byly dost krvelačné a nelítostné a rozhodně jsem je v knize nečekala.

Celkově je celá kniha jedna velká metafora, což zjistíte na samotném konci. Taky dávám palec nahoru za romantiku. Mikulášovi se líbí chlapci a myslím, že tuhle část autor taktéž zvládl na jedničku.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz

Komentáře (0)

kniha Hvězdopravec recenze