Som idealista | Citáty, výroky, aforizmy

recenze

Som idealista (2017) 5 z 5 / Simona02
Som idealista

Táto milá, malá kniha plná citátov a myšlienok, zozbieraných z rôznych zdrojov, obsahuje dokopy 60 citátov, ktoré povzbudia človeka, prinútia ho zamyslieť sa nad určitými vecami, nad životom, alebo dokonca nad sebou samým. Vykúzli na tvári úsmev, alebo privolá spomienky, na to pekné, čo sa už stalo, deje sa, alebo sa ešte len môže stať v budúcnosti. Svoj osud máme vo vlastných rukách. Človek si svoj život riadi sám. Mnoho rozhodnutí v jeho živote je prelomových, a môžu úplne zmeniť jeho život. Pohľad na život, život ktorý doteraz žil a prípadne zmeniť určité veci, aby ho mohol pokladať za krajší. Aby bol s ním aspoň z väčšej časti spokojný.

Kniha pozostáva z krásnych myšlienok, ktoré vyvolávajú rôzne pocity. Pocity šťastia, smútku alebo vďačnosti. Človek by sa mal skutočne zamyslieť nad svojimi prioritami, v živote ako takom. Niektorí ľudia si zaslúžia druhú šancu, iný nie. Táto knižka citátov sa zameriava na viacero hľadísk. Na čitateľovi samom je rozhodnutie, ktorou cestou sa poberie, a čo si z tejto knižky vezme, čo ho inšpiruje.

Určite pokladám spracovanie knihy za dobrú voľbu. I keď nie najoriginálnejšiu, pretože pozostáva aj z citátov iných autorov. No v každom prípade je to pekné dielo. Autori tejto knižky majú taktiež svoju Facebookovú stránku, pod rovnakým názvom ako je kniha sama. "Som Idealista". Ktorú môžem odporučiť. Nájdete tam samozrejme citátov viac, ako sa nachádza v tejto knihe, no myslím si, že na kvalite samotnej knihy to neuberá. I keď sú na Facebookovej stránke citáty viac než prehľadné, je pekné máť doma aspoň časť z tých citátov aj v hmotnej podobe. Knižka je malá, praktická, prenosná. Človek si ju môže so sebou zobrať kamkoľvek, zmestí sa všade.

Aby som zhrnula posledné dojmy. Knižka sa mne osobne veľmi páčila. Aj vzhľadom na jej krátky rozsah, vyjadrujú citáty vyskytujúce sa v nej niečo, ako pohladenie na duši. Často sa zamýšľam nad životom a rôznymi vecami s ním súvisiacimi. Pokladám sa za realistu, no občas to hraničí až s pesimizmom a motivačné články, dokumenty a pod. mám v obľube a rada ich čítam, poprípade pozerám, ak už ide o nejaký dokument napríklad. Zanechávajú vo mne dobrý pocit, a pravdepodobne to tak zostane aj naďalej. Snažím sa vidieť veci z reálneho hľadiska, a nie cez ružové okuliare, ako sa hovorí. Ako už asi môžete tušiť, túto knižku Vám budem len odporúčať.