Nebezpečenstvo novinárskej práce

recenze

Zabudnutí mŕtvi (2018) 4 z 5 / Simona02
Zabudnutí mŕtvi

Autorka sa prostredníctvom tohto diela snaží poukázať na to, aká vie byť práca novinára niekedy nebezpečná záležitosť. Čomu všetkému musí človek čeliť aby dosiahol svoj cieľ a čomu by sa mal naopak vyhýbať. Tento príbeh preukazuje oddanosť človeka, ktorý bol ochotný pre svoje povolanie toho veľa podstúpiť a riskovať.

Dej sa sústredí na manželov Alenu a Patricka Cornwallových. V podstate celkom normálny manželský pár. Patrick je investigatívny novinár na voľnej nohe. V jeho záujme je získať Pulitzerovu cenu a preto sa rozhodne vycestovať do Francúzska aby sa dozvedel viac informácií a aby mohol pokročiť vo svojej reportáži, týkajúcej sa obchodovania s ľuďmi a korupčných praktík v najvyšších vrstvách spoločnosti. Alena sa snaží kontaktovať Patricka, ale márne. Neozýva sa. Strach o manželov život ju prinúti konať. Preto sa rozhodne vycestovať za ním, aby sa dozvedela v čom je hlavný problém. Čoskoro sa jej pátranie zvrhne na boj o vlastný život a zavedie ju do najtemnejších zákutí európskeho podsvetia. Manželia budú čeliť mnohým vážnym udalostiam v ich životoch.

Hovorím tu o láske dvoch ľudí a odvahe. Odvahe spraviť čokoľvek pre človeka, ktorého milujeme a niečo pre to obetovať. Nečakajte od tohto príbehu šťastný koniec, pretože nenastane. Avšak, aj napriek tomu, pokladám tento príbeh za zaujímavé čítanie. Možno by som ho nezaraďovala medzi to oddychové čítanie, ale určite zaujme mnoho ľudí, už len z toho dôvodu, že sa do knihy človek skutočne rýchlo začíta a prežíva príbeh s postavami. Taktiež si myslím, že autorka zvolila do istej miery neohranú tému. Aspoň čo sa týka môjho názoru.

Popravde, i keď zo začiatku sa mi príbeh nečítal najjednoduchšie, nebol vyložene pre mňa veľmi pútavý, postupne ako som sa začítavala, získal si moju pozornosť a už to išlo ako po masle. Severské krimi nevyhľadávam, ale osobne si myslím, že je dobré dať niekedy šancu aj inému žánru, aký normálne preferujete. Často krát narazíte aj na knihy, ktoré by ste si možno za iných okolností neprečítali a sú to dobré kúsky.

Na záver by som chcela túto knihu odporučiť. Ako som už spomínala vyššie, príbeh postupom udalostí naberal "grády" a mal niečo do seba. Predovšetkým ak máte radi detektívky, ale nie je to povinnosťou. Nespravíte chybu kúpou tejto knihy.