Smutek v očích stříbrné lišky

recenze

Bez slitování (2018) 4 z 5 / a.k
Bez slitování

„Vrah na ni měl jednoznačně spadeno. Tajně ji sledoval, obeznámil se s jejími zvyklostmi a nakonec zaútočil v okamžiku, kdy byla naprosto bezmocná.“

Zkrvavený led okolo vysekaného otvoru na zamrzlém jezeře Toftasjön, osm uťatých prstů, dřeváky s leopardím vzorem a župan pokrytý jinovatkou. Tak vypadá místo činu nového případu vrchní komisařky Ingrid Nyströmové, kam dorazí se svým vyšetřovacím týmem. Po objevení těla s rozseknutou lebkou není pochyb, že se obětí stala úspěšná padesátiletá Åsa Hylanderová, která zastává vedoucí pozici na växjöském stavebním a bytovém odboru. Vyšetřování se rozbíhá velmi pomalu, soukromí si oběť nadmíru střežila, v profesním životě neměla žádné excesy a jinak veřejně činná nebyla. Odpovědi na otázky by mohl přinést obsah jejího počítače. Ten je ale chráněn exkluzivním zabezpečovacím softwarem, který je v hackerských kruzích známý jako Faunův labyrint. Jeho rozluštěním je pověřen expert z vyšetřovacího týmu, kolega Hugo Delgado, který však není schopen projít stále se navyšujícím počtem obrázků, ze kterých musí volit správný symbol, aby se v labyrintu dostal dál. A počet pokusů je omezen.

Komisařka se ještě ve vyšetřování neposunula a už je přivolaná k nálezu další mrtvoly. Přes lesní cyklistickou trať někdo nastražil drát, který se stal osudným mladému truhláři, kterému při sjezdu z kopce uťal hlavu. Je možné, že by oběť měla něco společného s první vraždou, když každý pochází z jiných společenských vrstev?

Dějovou linku vyšetřování střídá druhý příběh. V něm se vracíme o několik let zpět, ocitáme se v Demokratické republice Kongo a zažíváme ozbrojené přepadení vesnice. Chýše jsou v plamenech, ozývá se střelba. Mladý chlapec Mulopo vyděšeně hledí na otce a matku, kteří vzpláli, a se svými sourozenci prožívá hrůzu zkázy vesnice.

V knize se střídají obě dějové linky, mravenčí práce vyšetřování vražd i životní osudy konžského chlapce Mulopa. Právě příběh Mulopa nutí přemýšlet, proč nám ho autoři předkládají, co má společného s vyšetřováním ve Švédsku? Těžký osud chlapce přináší oproti zdlouhavému vyšetřování akci a napětí. Nedočkavě vyhlížíte na pasáže s jeho příběhem.

Výraznou postavou je i Ingridina kolegyně komisařka Stina Forssová. Už v dřívějších knihách série jsem si zvykla, že kolem této svérázné postavy jsou jistá tajemství. Po návratu z Německa žije v domku u jezera, který zdědila po otci. Někdo ji sleduje. Své problémy si ale chce vždy řešit sama. I když teď má zrovna plnou hlavu svého kolegy Kenta Vargena.

Výsledky vyšetřování nabízí dějové zvraty. Ať už v počtu obětí, tak i stanovování motivů vražd. Když už se zdá, že je vše jasné, nové indicie udají vyšetřování úplně nový směr.

Oproti minulé knize, kde jsem měla problémy s některými zdlouhavými popisnými pasážemi, se mi tentokrát četla kniha velmi dobře. Líbí se mi, že autoři neopomíjejí charaktery vedlejších postav. I když samotná Ingrid pro mě stále zůstává postavou s nejslabší charakteristikou, taková šedá myš. Je zde ale celá řada postav, kdy se na pasáže s nimi vysloveně těšíte. Na můj vkus byl možný závěr až trochu překombinovaný, ale v zásadě nejsem zklamaná. Knížka se mi líbila a případ Ingrid Nyströmové mě moc bavil.

Stále zůstává otevřený vedlejší příběh Stiny. Budu muset počkat na další případ, kdy nám snad autoři odkryjí víc z jejího tajemného života.