Skvělá dystopie zastíněná zfilmovanými velikány

recenze

Delirium (2012) 5 z 5 / Channach
Delirium

Už je to šedesát čtyři let, co prezident a Konsorcium prohlásili lásku za nemoc. Lék vědci vynalezli před čtyřiceti třemi lety. Vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

„Nemůžeš být opravdu šťastná, pokud nejsi taky někdy nešťastná.“

Daleko v pozadí slavných dystopických trilogií Hunger Games (moje další srdcovka) a Divergence, možná dokonce až za mlhou, která by se dala krájet, existuje dystopický svět knihy jménem Delirium. Docela mě mrzí, že je Delirium zastíněno, protože se neproslavilo filmem. Miluju dystopie a přečetla jsem jich mraky a vzhledem k tomu, že Hunger Games pravděpodobně všichni znáte a buď milujete, nebo nenávidíte, představím vám příběh, který je v mém osobním žebříčku dystopií hned za slavným „Hágéčkem“.

Seznamte se s Rachel, která se už nemůže dočkat, až ji z „amor deliria nervosa“ vyléčí. Rachel naštěstí potká Alexe, který jí ukáže druhou stranu mince a tedy svět, o který přijde, pokud se lásky vzdá. Nad tím vším se jako Damoklův meč visí pevné datum, kdy má k zákroku dojít, a mě se tohle odpočítávání převelice líbilo. Příběh mě naprosto uchvátil. Myšlenka na léčbu lásky jako nemoci mě nikdy ani nenapadla.

„To je jedna z nevýhod léčby: některým lidem přijde bez amor deliria rodičovství odporné. Případy naprosté lhostejnosti, kdy jsou otec nebo matka neschopni navázat se svými dětmi řádný, normální a zodpovědný vztah a místo toho je utopí, udusí nebo umlátí k smrti, když pláčou, jsou naštěstí řídké.“

Problému soužití vyléčených, a tedy veskrze praktických a bezcitných dospělých, a dětí či dospívajících je v knize věnován docela široký prostor. Aby taky ne, když sám konflikt mezi dětským světem plným smíchu a fantazie a přímočarým myšlením dospělých, bývá námětem už sám o sobě. Zde je vše ještě umocněno absolutní racionalizací.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi silný příběh, jsou rádi šokováni, nebo prostě jen drží lásce palce a přejí si, aby nikdy ze světa zcela nezmizela. Za přečtení stojí určitě i další díly, kterými příběh graduje. A dobrá rada nakonec – pokud se rozhodnete si knížku přečíst, rovnou si sežeňte další díly, protože prostě budete muset pokračovat.