Seznam smrti – recenze

recenze

Seznam smrti (2014) 4 z 5 / Babouš
Seznam smrti

Frederick Forsyth je žijící legenda. První knihu Den pro Šakala napsal už na začátku 70. let a od té doby píše jednu knihu za dva roky. Přitom je ale neodbývá, naopak si dává záležet na rešerších, skutečnostech a na co nejvyšší míře realističnosti. Seznam smrti je jeho zatím poslední kniha a první, kterou jsem od Forsytha četl. Teď si vyčítám, že jsem se k němu nedostal dřív. Mám co dohánět, protože on prostě umí psát!

Seznam smrti vypráví o islámském teroristovi s přezdívkou Kazatel, který ve svých internetových videích nabádá muslimy v Americe a v Evropě, aby přispěli ke zničení západní civilizace tím, že zavraždí důležitou osobu ve svém okolí.

Podobných pomatenců jako je Kazatel na internetu pobíhá spousta, ale nikdo nemá takové řečnické schopnosti, nikoho jiného mladí muslimové neposlouchají. A protože skutečně dojde k několika vraždám, prezident Spojených států rozhodne, že Kazatele umístí na tzv. Seznam smrti. Seznam osob, které je nutno zlikvidovat za každou cenu. Donedávna tomu seznamu vévodil Usáma bin Ládin, po jeho smrti se do čela dostává právě nebezpečný Kazatel.

A tak se rozbíhá mašinérie protiteroristických organizací, armádních složek a vyšetřovatelů, kteří mají za cíl jediné: Kazatele najít a zlikvidovat.

Řekl bych, že Seznam smrti se bude spíš líbit mužům. Je to vlastně taková knižní obdoba „chlapských“ filmů jako Bourneovo ultimátum nebo Zero Dark Thirty. Je tam hodně akce a tajných operací.

Nejvíc se mi líbil hon na Kazatele na internetu. V jednu chvíli hlavní hrdina Kazatele potřebuje zdiskreditovat, a tak si najme herce a režiséra a natočí jeho „kázání“, ale tak, aby všechny muslimy pobouřilo a přestali mu věřit. Dobrých momentů je tam ale víc.

Na druhou stranu musím říct, že mi trochu vadilo neustálé střídání dějových linií a velké množství postav. I přes tuhle vadu je ale Seznam smrti více než dobrou knihou a fanoušky Forsytha a špionážních thrillerů nepochybně dostane.