Sci-fi nebo realita?

recenze

Bez šance (2016) / Mikik
Sci-fi nebo realita?
Po válce o vnitrozemí se dva nesmiřitelné tábory dokázaly dohodnout na jediném zákonu. Zákon o životě. Má chránit děti od početí do jejich třinácti let. Poté mají rodiče právo své děti nechat „rozpojit“.

Šestnáctiletý Connor se o rozpojence moc nezajímá. Ví, že existují. Občas některé dítě ze školy zmizí a všichni tuší, co se stalo. Dospělí tvrdí, že rozpojení je vlastně dobrá věc. Všechny části dítěte jsou využity těmi, kdo je potřebují. Prostě dokonalá transplantace orgánů.
Bez šance
Connor netušil, jak špatně rodiče snášejí jeho prudší povahu. Uvědomil si to až ve chvíli, kdy našel podaný návrh na jeho rozpojení. Věděl, že rozhodnutí je nevratné. Jedinou šancí pro něho byl útěk. Musel někde přežít dva roky, protože po dovršení osmnáctého roku je rozpojení již zakázané.

Při útěku získává dva zvláštní společníky. Dívku Risu, která jako dítě ze státního domova už nemá světu co nabídnout. Aspoň podle jejich vychovatelů. A chlapce Leva, jehož vychovávají silně věřící rodiče a své dítě obětují většímu dobru. Těžko by Connor hledal odlišnější spojence.

Trojice prochází místem zvané Hřbitov, kde tajemný Admirál skrývá velkou skupinu rozpojenců. Admirál má ale ještě větší tajemství. A co když je jeho objevení životu nebezpečné? Každý se svým životním příběhem, ale jedním cílem. Přežít a vyhnout se Sklizňovému táboru – poslední stanici před rozpojením. Cesta mění jejich uvažování a náhled na svět.

Na pozadí tohoto sci-fi románu poukazuje autor na kauzy, kdy v ukrajinské nemocnici obchodovali s orgány malých dětí, nebo když se jeden člověk pokoušel na internetové aukci prodat svou duši. Lidé jsou mnohdy schopni takových věcí, že nám z nich běhá mráz po zádech.

Ač nejsem milovníkem tohoto žánru, tento příběh mě zaujal mnohem více než bych čekala. Doporučila bych ho nejen čtenářům sci-fi, ale i těm, kteří vyhledávají realističtější témata. Protože jak autor sám v předmluvě říká, rozdíl mezi realitou a fikcí je někdy skutečně malý.

Komentáře (2)

kniha Bez šance recenze

Mikik
21.03.2016

Děkuji :-) Kniha byla vážně super:-)

Babouš
18.03.2016

Super recenze! Četl jsem a taky si mi Bez šance moc líbilo!