Sacher, to jsem já a nikdo jiný!

recenze

Anna Sacher a její hotel (2017) 5 z 5 / knihamouder
Anna Sacher a její hotel

Všichni jistě znají slavný Sacher dort. Jemný čokoládový piškot obklopený vrstvou meruňkové marmelády, schovaný pod krustou kvalitní čokolády a ozdoben pořádnou šlehačkovou čepicí.

Věděli jste, že je tento dort spjatý s jedním z nejslavnějších hotelů své doby – Sacher Hotelem ve Vídni? Ano, cukrář Franz Sacher se proslavil Sacher dortem a syn Eduard pokračoval podáváním lahodného zákusku svým zákazníkům zprvu ve své restauraci a později v samotném hotelu.

Z publikace se dozvíte o minulosti dortu a nástupu nekonečné dortové slávy díky jedinečné chuti, kterou si můžete dnes dopřát i vy.

Monika Czernin se pustila do svěžího příběhu o proslulé legendě Anně Sacher. Svým vyprávěním jako by Anně znovu vdechla život a my jsme mohli na vlastní kůži poznat její silnou osobnost, pocítit její příznačný humor a laskavost, ale také okusit její typickou prostořekost.

Autorka si vzala kotlík a do něj vložila správné ingredience ze života rodiny Sacherů, přimíchala politické události, známé osobnosti, vše okořenila hotelovým průmyslem, krásou Vídně a doladila špetkou drbů a zábavou bohatých. Vznikl tak lehce pikantní příběh, který vám jistojistě zachutná. Potěší vás nenucený humor, ale také historická fakta.

O hotelu se dozvíte vše od položení základního kamene, až po poslední přestavbu vedenou Annou Sacher.

Úspěch měli na svědomí oba manželé. Eduard se pyšnil znalostí gastronomie a připravováním jedinečných pokrmů, Anna zase stála v čele podniku a svědomitě zajišťovala vše potřebné k dokonalému provozu hotelu.

V hotelu se pořádaly nejrůznější akce a dveřmi hotelu prošlo mnoho významných osobností. Provoz hotelu byl ovlivněn dobou, hosty a především událostmi. Ve Vídni bylo hned několik hotelů, které se pyšnily větším prostorem i luxusem, přesto Sacher Hotel patřil k těm nejvyhledávanějším místům ve Vídni. Přispěla k tomu hlavně Anna svým přístupem k hostům i personálu. Vedení hotelu zvládala s ohromnou grácií. Anna také dbala na diskrétnost. Přesto nezabránila úniku informací mimo hotel a šíření různých pověstí.

V knize nejsou zachyceny jen příběhy hotelu. Spisovatelka také zachytila Annin soukromý život. Bohužel vždy nešlo jen o radostné události. Anna zažila mnoho bolestných ran osudu a ty se na ní podepsaly. Nejvíce jí ovlivnila smrt manžela a sebevražda dcery Anny Marie, matky tří malých dětí.

Počítejte také s tím, že čtení této tvorby podráždí vaše chuťové pohárky. Nahlédnete do talířů hostů i do vybraných jídelních lístků. Návštěvníci hotelu si také rádi poseděli v salonku u dobrého vína nebo koňaku a doutníčku.

V knize je dokonce zmínka o prvních dobrovolných záchranných sborech, otevření nemocnice s 300 lůžky nebo přehled tehdejších nemocí.

Na obálce je zachycena známá fotografie Anny Sacher. Majitelka hotelu pózuje na fotografii se svými dvěma buldočky. Fotografie vznikla v ateliéru d´Ora fotografkou Dorou Kallmus v roce 1908.
Madame d´Ora je právě jednou z mnoha osobností, kterým se autorka věnuje podrobněji v jedné z kapitol.

Kniha vás přivítá rozsáhlým úvodem a poté vám odhalí 20 chronologicky uspořádaných kapitol od roku 1869 do roku 1929. Každá kapitola začíná citací a věnuje se jedné z významných postav.
Výjimku tvoří první kapitola, která nám přibližuje rok 1892. Rok, kdy Annu opustil manžel a ona počala nové období Sacheru.

"Sacher, to jsem já a nikdo jiný!" (Anna Sacher)

Biografický román se autorce opravdu zdařil. Dokonale vyvážila poměr mezi zábavnou částí příběhu a historickými fakty.
Pokud máte rádi historii a láká vás Vídeň, vstupte do Hotelu Sacher.

siena
13.01.2018

tygřík2, díky za potvrzení:)

knihamouder
13.01.2018

Kniha opravdu stojí za přečtení.
Jen pozor na vychutnávání dortu nad knihou... když to budu brát dle sebe, určitě nezůstane jen u jednoho kousku dortíku. :-D Kniha, kde se píše skoro na každé stránce o vybraných chodech, svádí k pravidelnému přísunu dobrot a nejde s tím přestat, dokud nedojdete na samý konec příběhu. :-)

tygřík2
13.01.2018

pro siena: také mi chutná víc ten náš :-))))

siena
12.01.2018

Nedávno na ČT2 běžel dvoudílný film Hotel Sacher. Nebylo to sice žádné velkodílo, přesto si myslím, že stojí zkouknout, že se mu podařilo přiblížit dobu, kdy hotel převzala paní Anna. Takže jsem si ihned všimla i této knihy.
A jestli ještě mohu, tygřík2, já se na "originál" moc těšila, ale musím říct, že "naše" verze je mnohem chutnější:)

tygřík2
12.01.2018

Jsem vážně chycená na udičku! Okamžitě se po knize začínám pídit.
Jak se řekne Sacher, mám Pavlovův reflex. Hotel je také moc pěkný, jen je tam příliš mnoho turistů a dortík si moc nevychutnáte. Snad si ho užiju, až si o Sacherových budu číst. Díky.