Rezistence aneb pravda si vždy žádá oběti

recenze

Rezistence (2012) 3 z 5 / Akinaz
Rezistence

Tak a je to tady, konečně se mi podařilo dočíst druhý díl Povstalecké trilogie. Musím říct, že na mě udělal lepší dojem než její předchůdce- Divergence.

Opět se setkáváme s Tris i Čtyřkou neboli Tobiasem. Oba bojují proti Sečtělým, kteří jim jdou po krku a nakonec se jim podaří Tris polapit. V zajetí na ní provádí pokusy, při kterých se Tris dostává do stavů, kdy není schopna rozlišit, co je skutečnost a co nikoli. Navíc jí při nich jde doslova o život. Mezi tím se ji její společníci snaží vysvobodit, což není jednoduché. Všichni si musí projít těžkou zkouškou, zachovat chladnou hlavu a nenechat se zabít.

V Divergenci Tris působila statečně, trochu jako hrdinka roku, která překoná všechno, co se jí postaví do cesty. Zkrátka byla výjimečná, a o to šlo především.
V Rezistenci mi naopak přišla mnohem lidštější, začala jsem jí chápat. Byla obyčejná holka s neobyčejným vnímáním světa, která nezapadá. A protože ten kdo nezapadá, je pro společnost hrozbou, je potřeba se té hrozby zbavit. A to je Tris.
Holka, která přišla o všechny své blízké, i některé kamarády. A ti co zůstali s ní včetně Tobiase, jsou v neustálém nebezpečí.

Ale jak se s tím vším vyrovnat? Jak být silnou vůdkyní, ikonou, přítelkyní, partnerkou? Když vás neustále ovládá strach o své blízké. A tak se Trisiným největším nepřítelem stává ona sama. Její pocit viny ji má tendenci vhánět do záhuby, až se někdy zdá, že si to sama přeje.

Její samotná existence je pro někoho požehnáním a pro jiné prokletím. Pro ni bohužel obojím. Ráda by všem pomohla. Chce bránit pravdu za každou cenu, ale zároveň si uvědomuje, že je i tak trochu příčinou toho všeho. A sama si pokládá otázku: Stojím za to? Není cena příliš vysoká?

Kniha se mi líbila mnohem víc než Divergence. Je mnohem akčnější, postavy jsou charakterově přístupnější. Pro mě tedy po Divergenci, se kterou jsem bojovala, celkem milé překvapení.