Recenze

recenze

Prsten (1998) / Marselle
Recenze
moje recenze:


Kassandra, krásná manželka bohatého a vlivného bankéře se zamiluje do nadaného spisovatele, ale jeho židovský původ v nacistickém Německu je pro ně pro oba nebezpečný.
Kassandřin manžel Walmar o jejich vztahu ví téměř od samého začátku, ale když vidí jak je jeho o mnoho let mladší žena šťastná toleruje její vztah.
Jednoho dne kdy si Kassandra a její milenec Dolf Stern užívají své blízkosti, vtrhnou do jeho domu němečtí vojáci a Dolfa odvlečou pryč. Kassandru jeden z vojáků zbije a chce ji znásilnit, ona se rozhodne říct kdo je aby si zachránila život. Ani neví jak se potom dostala domů, ale několik dní o sobě vůbec nevěděla. Manžel o ni pečoval, ale sám viděl, že její duševní stav je špatný.
Když si nakonec přečetla v novinách, že její milenec byl nalezen mrtev, nedokáže žít a spáchá sebevraždu.
Walmar její smrtí trpí, ale ještě více trpí jejich dvě děti Ariana a Gerhard.

Situace v Německu je stále horší, lidé se bojí a bojí se i Walmar u jehož dveří se objeví jeho přítel Max Thomas a žádá o pomoc. Walmar neváhá a zařídí vše potřebné a pomůže Maxovi utéct z Německa.

Když se blíží šestnácté narozeniny syna Gerharda, přijde mu povolání k nástupu do armády, otec musí rychle jednat aby syna ochránil a rozhodne se, že musí z Německa uprchnout. Aby na sebe nepotali velkou pozornost, rozhodne, že nejdříve odveze do bezpečí Gerharda a pak se vrátí pro Arianu. Jejich útěk do Švýcarska šel celkem dobře a Walmar nechá syna v pokoji malého penzionu a hned se vydává zpět pro dceru, která čeká doma. Při zpáteční cestě narazí na vojáky, kteří ho okradou a zastřelí.
Ariana stále čeká, ale místo tatínka si pro ni přijedou vojáci a odvezou ji k výslechu. Nic neřekne. Neví kde je její otec ani bratr a tak ji měsíc drží v cele. Po této době už je zřejmé, že pro ni nikdo nepřijede a tak je jim k ničemu. Odvezou ji do jejího domu, kde si smí vzít jen pár věcí. Podaří se jí ukrýt i prsten po matce. Poté už ji důstojník Manfred von Tripp odváží do ženských kasáren.
Manfred není jako ostatní němečtí vojáci i on ve válce přišel o svou ženu a děti a krásná Ariana ho zaujme. Když se dozví, že by měla sloužit vojákům a jejich sexuálním choutkám, rozhodne se Arianu zachránit a odveze ji k sobě domů. Nic po ní nechce, jen občas uvařit něco k jídlu. Ariana je nedůvěřivá a bojí se, ale po nějaké době společného soužití oba zjistí, že je k sobě něco přitahuje a zamilují se do sebe. Užívají si společné chvíle a přijde řeč i na svatbu a děti. Ariana by si dítě moc přála, ale Manfred ho nechce dokud je válka.
Nakonec proběhne svatba a oba jsou šťastní, boje se ale zhoršují a Manfred je povolán k obraně, kde nakonec umírá. Nešťastná Ariana rychle balí pár věcí a míří do Paříže, kde má vyhledat Manfredova přítele ze studií Jean-Pierra de Saint Marne.
Cesta jí trvá devět dní než se k němu dostane a je vyčerpaná z dlouhé cesty bez jídla a odpočinku.

Jean Pierre ji pomůže dostat se na loď, která převáží uprchlé ženy a děti do New Yorku, kde se o ně postará uprchlické centrum. Ariana je nemocná, nemá sílu a stále trpí závratí. Lékaři nemůžou najít příčinu jejích problémů. V uprchlickém centru pracuje i Ruth Liebmanová, která si drobnou Arianu oblíbí a rozhodne se, že si ji vezmou k sobě domů a postarají se o ni. Ariana je ráda, že se ocitla v této milé rodině, kde ji mají rádi a pomáhají ji.
Po nějakém čase se domů z války vrátil jejich syn Paul a do Ariany se zamiluje, ona se ale bojí a stále ještě miluje svého Manfreda. Arianiny zdravotní problémy se zlepšovaly, ale doktorovi dělalo starosti proč stále zvrací a omdlévá. Rozhodne se pro gynekologickou prohlídku a zjišťuje, že Ariana je těhotná. Ta je nesmírně šťastná, ale uvědomuje si, že v tomto stavu nemůže u své náhradní rodiny zůstat a plánuje si najít práci a odstěhovat se.
Při příští návštěvě ji lékař poradí ať to nedělá a provdá se za Paula, který se postará jak o ni tak i o její dítě, že on to nikomu neprozradí. Ariana ví, že to není správné, ale nakonec s tím souhlasí a provdá se. Jsou spolu spokojeni až do dne kdy se Paul nečekaně vrátí domů a najde svou ženu v ložnici jak si prohlíží starou fotografii na které je ona a německý důstojník. Ariana Paulovi řekne celou pravdu a ten ji opustí a proběhne rozvod. Pár týdnů na to Ariana porodí chlapečka a dá mu jméno Noel. Také se rozhodne, že už na vždy bude jen Ariana von Trippová a vychová svého syna sama jak nejlépe to jen dokáže. Když jsou Noelovi dva měsíce dostane práci v knihkupectví, kde jí dovolují brát si syna s sebou. Její kolegyně jí poradí ať na konzulátu zkusí zažádat o vrácení majetku. Při čekání najednou za sebou uslyší známý hlas... Je to on. Je to Max Thomas, oba se na sebe dívají a jsou rádi, že alespoň někdo z jejich minulosti je naživu. Max je od této chvíle součástí života Ariany a jejího syna Noela.

Tak plyne čas a z Noela je mladý muž, který vystudoval práva. Po obřadu při kterém Noel obdržel diplom, seznamuje svou matku a strýce se svojí dívkou Tamarou.
Dívka je velice krásná a Arianě připadá jakoby ji znala, až když se dozví její příjmení je jí na omdlení. Tamara si tuto příhodu vykládá tak, že je jí nesympatická a je smutná, že ji Noelova matka nepřijme. Myslí si, že jí vadí, že je židovka.
Arianě nezbývá, než říct svému synovi to, že za otce Tamary byla krátce provdaná a co vše se přihodilo.
Noel a Tamara jsou rozhodnuti za svoji lásku bojovat a nakonec dostanou požehnání a proběhne krásná svatba, kde Ariana Tamaře předá prsten po své matce.
I Ariana přestane odmítat dlouholeté nabídky k sňatku od Maxe a stane se z ní paní Ariana Thomasová.
Noel a jeho ženavyrážejí na líbánky po Evropě. Při cestě po Paříži navštíví i kamarádku Tamary ze studií, ta je pozve domů a představí svého otce Gérarda Goddarda. Toho ihned zaujme krásný prsten a ptá se odkud je. Když se dozví, že je to dárek od Noelovy matky, chce ji ihned poznat a požádá o adresu. Hned druhý den se vydává na cestu i když už si od ní nic neslibuje a hledání své rodiny téměř vzdal.
Jaké je jeho překvapení, když mu na zmíněné adrese otevře žena, a s milým úsměvem mu pohlédne do tváře. Jejich oči se setkaly, nejdřív ho nepoznala, ale muž pochopil ihned......
Je to jeho sestra Ariana, kterou půl života hledal.

Komentáře (0)

kniha Prsten recenze