Recenze.

recenze

Léto na Korsice (2011) / Marselle
Recenze.
Klára je devatenáctiletá dívka, která právě odmaturovala a prázdniny chce strávit se svojí kamarádkou Irenou na Korsice, mají s nimi jet i dva kamarádi Martin a Vašek. Cesta na vysněnou Korsiku je naplánovaná, bohužel se nedomluvily jak bude jejich společná cesta vypadat tam. A to je první problém, protože chlapci se rozhodli procestovat Korsiku přes hory formou pěší turistiky a na to děvčata nejsou vybavena. Ony chtějí procházet městečka a občas se někde zdržet na pár dní , aby polenošily u moře.
Čtveřice se rozdělí hned po příjezdu na pevninu. Irena si povzdechne, že jim ty prázdniny moc dobře nezačaly, ale je ráda, že s ní zůstala alespoň Klára.
Dívky na molu osaměly..... na přístav i město Calvi padla tma. Vysoký útes s citadelou na vrcholu se nad nimi tyčil jako hustý temný mrak, zato městečko pod ním svítilo stovkami světýlek. Dívky zamířily k hotelu, v recepci si zaplatily nocleh hned na tři dny. Chtěly si Calvi důkladně prohlédnout, měly prázdniny a nemuseli nikam spěchat. Po uplynulých třech dnech museli na autobus, který je dovezl do městečka Corte. První pohled na šedé, hrozivě a nepřátelsky se tvářící město dívky skoro polekal. Měly ale hlad a tak se vydaly k blízké a nádherně zastíněné terase restaurace přímo v centru města. Objednali si jídlo a studené pití a když se chystaly že zaplatí, přitočil se k nim číšník a postavil na stůl lahev červeného vína, kterou jim poslaly tři mladíci co sedí u stolu u zdi. Děvčata se otočila na mladíky a pozvala je ke stolu aby lahev vypily společně.
Po příjemném večeru s Michelem, Robertem a jeho bratrem Jeanem se dívky rozhodly, že budou po Korsice cestovat všichni společně.
Irena se brzy do Michela zakoukala a zamilovala a většinu času ti dva věnovali sami sobě. Klára byla smutná a přistihla se, že na kamarádku žárlí. Začala se více bavit s Robertem a zjistila, že jí je něčím sympatický, ale netušila, že se ji se svým bratrem snaží opít vínem a v pokoji se Robert potají vymění s Jeanem, který u děvčat nikdy nemá úspěch. Klára ale tuto lest včas odhalí a z pokoje uteče a celou noc přemýšlí co udělá.
Ráno poví vše kamarádce, a řekne jí, že s chlapci už cestovat nechce, Irena je však zamilovaná a dá přednost své letní lásce před kamarádkou, a tak si Klára sbalí svůj batůžek a odejde z hotelu.
Najde si ubytování jinde, aby ušetřila peníze kterých moc nemá pronajala si nejlevnější pokoj který našla. Pak se vydala poznávat krásy městečka a přístavu. Když odpoledne ucítila únavu lehla si do trávy a usnula, po probuzení zjistila, že byla okradena. Slzy má na krajíčku, protože ji stále provází smůla. Krádež ohlásila na policii, kde ji nechali i zablokovat ukradenou kreditní kartu. Ještě že jí neukradli i pas.
Vrátila se do svého pokoje a přemýšlela co dál. Má pas, lístek na cestu domů a necelých sto eur. Nemá chuť dál sama cestovat a tak se rozhodne, že se domů vrátí o čtrnáct dnů dříve.
Nemá dost peněz a tak se rozhodne, že bude stopovat. Po dlouhém čekání konečně zastaví auto ve kterém jsou starší manželé, kteří tu jsou také na dovolené a Kláru vezmou kus cesty s sebou. Když už nejedou jejím směrem musí opět stopovat, až se dostane do Calvi, kde si chce koupit lístek na trajekt, ale zjistí, že zde probíhá stávka a tudíž jí nikdo neodveze. Je zoufalá.... Jeden místní pán ji poradí, ať zkusí přístav, třeba ji někdo odveze soukromou plachetnicí.
Nešťastná Klára se tedy vydá do loděnice, ale žádná z lodí nevypadá, že by se chystala vyplout, až ji padla do oka plachetnice se známým názvem Vlaštovka, na lodi nikdo není, tak si sedne do stínu, že počká.... jenže usnula. Probudí ji až zvuk motoru.... Vlaštovka se chystá odplout na moře. Klára rychle sebrala batoh a skočila na palubu, jen tak tak, že nespadla do vody.
Co blbneš? Zabručel nepříliš vlídně majitel lodi. Nešťastná Klára mu vylíčí svůj příběh a dozví se, že majitel se jmenuje Honza a je tu také na dovolené.
Honza se rozhodne, že Kláru nevysadí na břeh, ale vezme ji s sebou na projížďku plachetnicí.
Za čtrnáct dnů které spolu prožily na lodi se Klára naučila řídit plachetnici, dobře si spolu rozuměli a i přes věkový rozdíl se do sebe zamilovaly. Když Honza Kláru vezl na autobus, kde se setkala s Irenou, které její letní láska nevydržela, řekl jí, že ji má moc rád a aby s ním zůstala na lodi, že na konci prázdnin ji v pořádku odveze domů. Klára byla nadšená a okamžitě souhlasila.
Tentokrát své kamarádce záviděla Irena.

Pro Kláru teprve ta pravá dovolená na Korsice začíná....

Komentáře (0)

kniha Léto na Korsice recenze