RC: Podivná knihovna a Spánek

recenze

Spánek (2013) / KatnissLavender
RC: Podivná knihovna a Spánek
Tyto dvě knihy mne zaujaly především národností svého autora. Nikdy jsem japonskou knihu nečetla a hodně mě to lákalo. Už asi víte, že velmi ráda navštěvuji knihovny, jsou to pro mě takové malé, pozemské ráje. Tudíž vás jistě nepřekvapí, že mne Podivná knihovna zaujala také svým názvem. Celá kniha má pouhých 64 stránek, takže je opravdovou jednohubkou a prozradit, byť jen kousíček, z jejího děje by byl vlastně spoiler. Proto jsem v této recenzi vynechala anotaci a radím vám, aby jste si ji nečetli, pokud si hodláte přečíst celou novelu...


Příběh mi lehce připomíná Alenku v říši divů, je zvláštní, ponurý, místy až morbidní. Najdete v něm ale i líbezná přirovnání a zajímavé úvahy. To, co jsem na knize obdivovala nejvíc byla překrásná předsádka, propracovaná obálka a naprosto dokonalé ilustrace.

Díky tomu, že je kniha tak tenoučká, se naprosto báječně drží v rukou. Obdivovala jsem také kvalitu papíru z nějž má vyrobené stránky ( takový ten pevný, voskový ) a nemohu zapomenout ani na svou oblíbenou ocáskovou záložku, v tomto případě dokonce zlatou.

Knihu Spánek jsem se rozhodla přečíst hlavně proto, že je téměř stejně tenká jako PK, je od stejného autora a já měla prostě chuť se do té východní literatury ponořit trochu víc. Spánek je, co se provedení týká, stejně krásná jako PK, ať už se to týká kvality, ilustrací, nebo stříbrné ocáskové záložky. Obsah mne ale už tolik nezaujal. Celá kniha je vlastně o tom, jak jedna žena nemůže spát, což mi nepřijde zrovna moc zajímavé. Co mi vadilo asi nejvíc, je to, že kniha nemá konec. Prostě najednou skončí a vy si jen řeknete: " A to je jako všechno?" Někdo v této novele možná dokáže najít nějaký vyšší smysl, či poselství, já ale bohužel ne.


Nicméně obě knihy vám mohu vřele doporučit alespoň na prolistování, protože jejich zpracování vážně stojí za zhlédnutí. Co se obsahu týká, je tak zvláštní, že jen tak někoho asi nenadchne, ale je rozhodně zajímavý. Pokud by jste se rozhodli některou z těchto Murakamiho knih vyzkoušet, doporučuji vám spíše Podivnou knihovnu a popřeji příjemně podivné čtení...


Celkové hodnocení: ( Podivná knihovna ) 55%
Celkové hodnocení: ( Spánek) 35%

Komentáře (0)

kniha Spánek recenze