Líbali jsme se

recenze

Líbali jsme se (2015) / KatnissLavender
Líbali jsme se
Kniha Líbali jsme se je bezesporu zvláštní. Samozřejmě v tom nejlepším smyslu toho slova. Její zvláštnost ale nespočívá v obsahu, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž ve stylu, jakým je psaná. Ještě nikdy jsem se u knihy s ničím takovým nesetkala. Příběh nám vlastně vypráví několik desítek, možná i stovek mrtvých homosexuálů...

Hlavní dějová linka nás seznamuje se dvěma sedmnáctiletými chlapci, Harrym a Craigem, kteří se rozhodli pokořit světový rekord v líbání. Důvodem, proč to dělají, ale není jen to, pokořit rekord samotný, jako spíš snaha o to, ukázat lidem, že láska má mnoho podob a není přeci nic špatného na tom, když vzplane tam, kde by to "normální" člověk nečekal.

Ve vedlejších, ale rozhodně neméně zajímavých, rolích se tu potom setkáváme s osudy jiných, mladých mužů, kteří se snaží vydobýt si právoplatné místo ve svých rodinách a společnosti. Je tu Avery, mladík, který se narodil jako dívka a právě se na plese potkal s Ryanem, jenž se potýká s šikanou svých spolužáků. Cooper, kterého kvůli jeho orientaci zavrhla vlastní rodina a pro nějž právě život přestal dávat smysl. Peter a Neil, milenci, kterým je jejich odlišnost tolerována, ale z nichž má ten druhý pocit, že potřebuje víc, než jen pochopení. Možná podporu a smíření, slova, vyřknutá nahlas, aby se umocnila jejich podstata...


"Jen to prostě řekněte. Prosím. Jen to řekněte."
Ozve se Miranda. "Jsi gay," řekne naprosto vážně. "A mám tě ráda."
Neilovi vyhrknou do očí slzy. "Děkuju, Mirando," řekne.


Musím přiznat, že jsem nepropadla tomuto příběhu hned od začátku, styl jakým je kniha psaná mi nejdříve dost vadil a já si chvílemi říkala, že knihu snad odložím. Naštěstí jsem to neudělala, přenesla jsem se přes počáteční pochybnosti a netrvalo dlouho a příběh mne pohltil. S napětím jsem sledovala osudy všech hrdinů, tiše jim držela palce a přála hodně štěstí.

Vždy bylo těžké vybočovat z řady, být "jiný" a lidé ještě, bohužel, nepochopili, že jim nepřísluší soudit druhé. Kdo má vlastně právo určovat co je "normální" a co už ne. Proč bychom měli všichni patřit do stejné škatulky? Harry, Craig, Avery, Ryan, Cooper, Peter a Neil mají před sebou těžké zkoušky a rozhodnutí, každému z nich osud nadělil více, či méně starostí, se kterými se musí vypořádat. A jak se jim to všechno nakonec povedlo se dozvíte po přečtení této, výjimečné knihy, kterou vám ze srdce doporučuji!

Komentáře (1)

kniha Líbali jsme se recenze

Kacitr
17.02.2016

Děkuji za krásnou recenzi. Četla jsem pár anotací, ale pořád jsem si nebyla jistá. Nicméně, vypadá to na opravdu skvělou knihu s opravdu zajímavým námětem. Originalita, ta u mě vítězí. V knihách je ji dnes málo.