RC: Ty

recenze

Ty (2015) / KatnissLavender
RC: Ty
Dlouho jsem nemohla přijít na to, jak je možné, aby na jednu knihu bylo tolik, tak naprosto odlišných, názorů a chtěla jsem to za každou cenu zjistit. Už to konečně chápu! Tahle kniha vás totiž v žádném případě nenechá chladnými a donutí vás přidat se k jednomu ze dvou táborů. Buď vás naprosto pohltí, uhrane a nadchne, nebo znechutí, odradí a pobouří. Hádejte do které z těchto skupin patřím já! Samozřejmě, že do té první!

Přiznávám, že mé rozplývání se nad touto knihou může být poněkud šokující, vezmeme-li v úvahu o čem vlastně je a jakým stylem je psaná. Já ale v té záplavě hrubosti a vulgarismů vidím nepostradatelný přínos hlavně co se týká celkové atmosféry příběhu a charakteru hlavní postavy. Vždyť jak jinak upozornit na jeho zvrácenou mysl, než právě tím naprosto geniálním kontrastem. Joe kterého vidíme navenek, milý, chápavý, pozorný, je tak neuvěřitelně odlišný od toho, který se skrývá uvnitř. Nikdy by vás nenapadlo, že ten okouzlující a sečtělý kluk od vedle je někdo, komu by jste raději neměli prozrazovat ani své jméno.

Pokaždé, když jsem se do knihy začetla mi běhal mráz po zádech a já měla, díky du formě, kterou je kniha psaná, pocit, jakoby Joe vlastně mluvil ke mně. S každou další, přečtenou stránkou se ve mně kupil strach a já si čím dál víc uvědomovala skutečnost, že se to může stát kdykoliv, komukoliv z nás! I mně! Nic nedokáže člověka vyděsit víc, než poznání, že se jeho imaginární pocit bezpečí hroutí a on není ani zdaleka tak nedotknutelný, jak si vždy myslel.

To jak neskutečně snadno Joeovi projdou všechny vraždy je možná trochu přitažené za vlasy, ovšem nikdo neví, kolik takových nedopadených vrahů kolem nás chodí a kolik nešťastných náhod nemuselo být náhodami... Nevyřešených vražd je také víc než dost, takže věřím, že by se něco takového mohlo opravdu stát.

Pokud máte chuť pustit se do knihy, při jejímž čtení vás bude mrazit a nevadí vám, občas trochu hrubé, sexuální líčení skutečností a vulgarismy, určitě si tuto knihu přečtěte. Ať už budete, po jejím přečtení, patřit do skupiny jejích zastánců, či odpůrců, určitě by jste ale neměli litovat času, který jí věnujete...

Komentáře (0)

kniha Ty recenze