RC: Manželovo tajemství

recenze

Manželovo tajemství (2014) 4 z 5 / KatnissLavender
Manželovo tajemství

Je zvláštní, jak se mi s přibývajícím věkem mění vkus na knihy. Dřív bych ani neuvažovala o čtení něčeho jako je právě tato kniha, natož aby se mi snad ještě líbila! Dnes jsem (snad) moudřejší a dopřávám si požitek ze čtení knih, jako je tato. O existenci této knihy jsem se dozvěděla vlastně náhodou a překvapilo mne, jak je populární. Mám ale zkušenosti s tím, že kniha označovaná jako bestseller ještě nemusí být kvalitní čtivo a tak jsem se rozhodla udělat si na ni vlastní názor.

Ze začátku jsem se trochu ztrácela v záplavě jmen a rozhodně tomu nepomohlo ani vyprávění ve stylu, co nová kapitola, to nová hlavní hrdinka. Od chvíle, kdy jsem se zorientovala, až do samého konce ale nemohu knize absolutně nic vytknout. Dějové linie všech postav se velmi zajímavě prolínají a rozehrávaní naprosto skvělou partii. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o obyčejné příběhy obyčejných žen, ale pravda nemůže být vzdálenější. Životy hlavních hrdinek nejsou ani v nejmenším obyčejné, ba právě naopak.

Příběh má lehce psychologický podtext, který ale neodradí přílivem složitostí, či přílišnou hloubkou. Jen donutí čtenáře k zamyšlení a ukáže mu, jak málo stačí k tomu, aby se mu život obrátil vzhůru nohama. Každá z postav prožívá velmi nevšední události a vyrovnává se s nástrahami života. Jejich příběhy jsou neskutečně barvité a naprosto vás pohltí.

Je to právě ono manželovo tajemství, které je hnacím motorem celého příběhu a splétá osudy všech zúčastněných dohromady. Ať už se jedná o ženu, která kdysi přišla o své dítě, učitele tělocviku, dokonalou manželku, zhrzenou ženu, nebo třeba jen o kamínek z Berlínské zdi, všechno zde má své místo a nic se neděje náhodou. Musím přiznat, že mě z toho poznání až mrazí.

Knihu zakončuje velmi, ale opravdu velmi zajímavá úvaha, která dodá celému příběhu jistý nádech čehosi nepopsatelného a velice působivého...

Manželovo tajemství si každopádně své bestsellerové označení zaslouží a já doufám, že si jej také přečtete!