(RC) I sny se můžou stát skutečností

recenze

První stříbrná kniha snů (2014) / ilosek
(RC) I sny se můžou stát skutečností
Obecný názor

První díl ze série Silber od známé autorky, která napsala Drahokamy. Série jsou často porovnávané navzájem, přestože je každá úplně o něčem jiném. Shodují se jen vy stylu psaní Kerstin, který se nemění.
Kniha obecně se mi líbila, i když pár maličkosti bych vytkla. Knihu jsem si vzala s velkým očekáváním, jak to bude úžasné četba, ale trochu mě to zklamalo.
Knížka je určitě hodně čtivá, napínavá a neměla jsem problémy hned ze začátku se začíst. Do děje vás autorka zavede tak, že nebudete mít problém se aklimatizovat, protože i samotné hrdinky teprve své prostředí poznávají. Průběh příběhu je psaný čtivě, nejsou zde pasáže, kde byste se nudili, protože autorka má pro nás vždy nějaké eso v rukávu. Přesto je občas děj trochu uspěchaný a vývoj trochu moc rychlý. Někdy autorka popisuje nepodstatné věci déle, než podstatné. Ale zase na druhou stranu, v knize se vyskytují opravdu krásné popisy míst, snů i postav. Vše si živě dokážete představit, jako by se celá kniha odehrávala kolem vás.
Námět knihy je hodně originální a zatím jsem nikdy nečetla nic podobného. Jsem za to rána, protože poslední dobou jsou knihy na stejný způsob, nebo jen levné náhrady. Ale tahle kniha je opravdu kvalitní čtení, stejně jako předešlé knihy od autorky.
Obsah knihy byl taky prokládán výpisky ze školního blogu, který poskytoval všechny drby od partnerů přes trapy školáků. Je to originální způsob, jak ještě víc zpříjemnit knihu a mě se to líbilo. Jen škoda, že jich tam nebylo víc, protože některé drby byly opravdu zajímavé.

A řeknou-li, že život je jen sen: nevěř jim,
není pouhým snem. Sen je součástí života.
Pomatený kousek, v němž zdání s čirým bytím
V jednou splynou


Děj

Liv se sestrou se znovu stěhují na nové místo. Ale to ještě Liv nečekala, že tentokrát to bude jiné. Na tomhle místě se ve snech dějí zajímavé a strašidelné věci, které souvisí s reálným světem. A protože je Liv zvědavá a nevěří na nic nadpozemského, je rozhodnuta tomu všemu přijít na kloub.
Děj knihy je originální, čtivý, napínavý a plný překvapení. V knize je vše promyšleno, sny i skutečnosti jsou propracované a detaily do sebe zapadají. Sen a realita jsou jako dva dílky skládačky a autorce se podařilo tyhle dílky udělat tak, aby do sebe skvěle zapadaly. Ale přesto, že je děj napínavý, je taky občas hodně uspěchaný. Bylo to vidět hodně na vývoji mezi postavami. V jednu chvíli mohly být kamarádi a v druhou třeba něco víc. Nebylo tam to mezi tím. Občas mě to docela štvalo, protože by to bylo o hodně líp propracovaný.

Postavy

Liv-Normální mladá holka s brýlemi, která je od přírody zvědavá a nevěří v nic nadpřirozeného. Věří v logiku. A když se ukáže, že v novém domě se ji zdají sny, které souvisí s realitou, je jasné, že tohle potřebuje vyřešit. A nebyla by to Liv, kdyby nenasadila své superschpnosti a nevydala se do boje proti tajemnu. Líbilo se mi, že je to prostě jen normální holka, která je zvědavá. Měla své klady, ale i zápory, které přidávají na věrohodnosti. Jako hlavní hrdinku jsem ji měla ráda, přestože občas byla trochu naivní.

Henry-jeden z kluků z party, s kterou Liv spolupracuje. Je to ten, který nejčastěji a nejradši sní. A taky ten, který má asi Liv nejradši. Henry je milý, přesto že to nesnaží dát tolik najevo a hraje si na drsňáka. Ale ve snu všechny své zábrany zahazuje a ukazuje svoji pravou, příjemnou a nápomocnou tvář.

„Protože se mi splnilo přání přesně v okamžiku, kdy jsem tě poznal.“

Persephona a Florence-ty dvě by si mohly podat ruce, protože jsou to obě holky z vyšší společnosti, co si o sobě myslí víc. Ale v knize se vždy musí najít někdo, kdo bude dělat problémy, ať je to jakýmkoliv způsobem.

Styl psaní

Zdá se mi, že autorka styl nezměnila. Takže pokud někdo četl něco od Kerstin, tak se může těšit, že si nebude muset zvykat na nic nového. Autorka píše zábavným a čtivým způsobem, ale spíše lehčím. Někdy se mi zdálo, že kniha je spíše pro mladší a určitě bych ji nedala do ruky osmnáctiletým. I obálka, která je hodně hezká, na mě působí spíše dětsky.

Hodnocení

Když tedy posoudím Silber s Drahokamy, vyjde z toho tahle kniha o něco líp. Je to o něco propracovanější a záživnější. Přesto mi ale hodně vadila rychlost změn, nebo občasná dětskost. Od knihy jsem očekávala víc, takže nakonec uděluji:

9/10

Komentáře (0)

kniha První stříbrná kniha snů recenze