Psychothriller na jeden večer

recenze

Dokonalý cizinec (2016) / honZic (698 views)
Psychothriller na jeden večer
V literárním světě je autorka Rennee Knight nováčkem. Kniha Dokonalý cizinec je jejím debutem. Nicméně častý nakladatelský trik, přirovnání k příbuznému úspěšnému protějšku, zafungoval i zde. V Anglii se kniha stala ihned po svém vydání bestsellerem a práva k vydání se prodala do spousty dalších zemí. Jednou z nich byla i Česká republika, kde thrillery jako Zmizelá, či Dívka ve vlaku opanují čelní příčky žebříčků prodejnosti.
Čtenář uvyklí na již výše zmíněné knihy a jejich styl vyprávění rozhodně nebude z knihy od Rennee Knight zklamaný. Příběh Dokonalého cizince však není natolik mrazivým jako v případě Zmizelé. Jedná se spíše o thrillerovou jednohubku, kterou zdatný čtenář smlsne za jeden večer.
Celou knihou prostupuje leitmotiv tajemství. Ovšem není jen jedno. Jedná se o tajemství, které skrývá hlavní hrdinka před svým manželem, potažmo svoji rodinou, ale také se jedná o tajemství, jež skrývá tajemný muž, tajemství, které skrýval jeho mrtvý syn i tajemství, jež skrývala jeho žena. Tajemství jako element ničící vztahy i rodinné hodnoty.
S tímto motivem si autorka pohrává v příběhu dokumentaristky Catherine Ravenscroftové, jenž jedno tajemství ukrývá přede všemi již více než dvacet let. Nicméně i události zdánlivě dávno zapomenuté dokáží vyplout na povrch právě v tu nejméně vhodnou dobu. Jednoho večera se ji totiž na nočním stolku objeví kniha Dokonalý cizinec, která vypráví právě ten příběh, na něhož se tolik let celkem úspěšně snaží zapomenout.
Díky knize začíná Catherine doslova žít v té největší noční můře. I přes to, že by kniha měla být pouhou literární fikcí, až příliš věrně popisuje události jednoho slunného letního dne, jež by Catherine nejraději vymazala ze svého života. Chtě nechtě tak musí vypustit své kostlivce ze skříně a začít pátrat po tajemném autorovi knihy a zjistit, co od ní chce a díky tomu se tak se svoji minulostí vypořádat jednou pro vždy.
Rennee Knight svoji hrdinku nijak nešetří a to i přes malý rozsah knihy, jež nepovoluje přílišné rozvíjení děje. Není to však vůbec na škodu. Kniha se díky tomu čte velmi rychle a děj má o to větší spád. Autorka se nevěnovala přílišným detailům a zbytečnostem, které by příběh zpomalovaly. Předkládá čtenářům opravdu jen to nejdůležitější z celého příběhu Catherine Ravenscroftové.
Děj má tak svoji vytyčenou trasu, z níž neuhne a tím pádem ovšem ani nenabízí nic navíc, co by čtenářův zážitek ještě umocnilo a kniha se tak zařadila po bok již výše zmíněným knižním předchůdcům. Kniha je to velmi zdařilá i přes menší výtky, jenž autorka v další knize jistě eliminuje.

Komentáře (0)

kniha Dokonalý cizinec recenze