Vánoční středověká Praha a vražda

recenze

Případ sváteční sukně (2000) / honZic (165 views)
Vánoční středověká Praha a vražda
V novém vydání vyšla již známá kniha kniha Pavla Šoltésze Případ sváteční sukně, ve které sympatický hlavní hrdina Peregrin Kameník pátrá po vrahovi sedláře.
Autor vložil do vínku svému hrdinu svých několika knih výraznou intelegenci, jež je vysvětlena jeho zahraničními studii ale hlavně také velmi ironickou pravdomluvnost, což mu nejednou zkomplikuje život.
Příběh začíná v lázních, kde se jednomu z přítomných ztratí suknice. Z tohoto malého problému se rozvine detektivní pátrání, jelikož jeden z přítomných ztráty sukně je za pár dní nalezen mrtvý. Z vraždy otrávením je obviněna manželka mrtvého, ovšem Peregrinovi se celý případ jaksi nezdá. Pouští se tedy do pátrání, které vede dál, než zprvu vše vypadalo.
Autorovi nelze upřít talent na popis doby středověké Prahy a výborně vykreslený hlavní hrdina, ovšem popis ostatních postav a rozpracování jejich charakteru jaksi pokulhává. Nutno podotknout, že příběhu knihy to však nijak nevadí. Naopak tak příběhu přidává na jednoduchosti, díky čemuž se lehce čte a nijak čtenáře nezdržuje zbytečnými detaily.
Šoltész čtenáře ani nijak nezahlcuje historickými souvislostmi, či bližším rozpracováním doby a usazením do kontextu doby. Každou kapitolu pouze uvádí dobovými citáty, či úryvky z díla Jana Hasištějnského, Smila Flašky z Pardubic, ale i samotného císaře Karla IV.
Text je velmi čtivý, vyprávěný vševidoucím vypravěčem. Zajímavým odklonem od standardního stylu vyprávění je však použití spisovné a nespisovné řeči zároveň. Vypravěč používá spisovnou řeč, kdežto dialogy postav probíhají tou nespisovnou. Kompozice knihy je zcela chronologická. Kniha je oddechovým čtením na nedělní odpoledne. Autor čtenáře hladce vede příběhem, nikam neuhýbá a postupně odkrývá případ plný lidské zvrácenosti. Kniha se čte s velkou lehkostí a to je důvod proč se ke knize budou čtenáři vracet.

Komentáře (0)

kniha Případ sváteční sukně recenze