Česká detektivka filmového střihu

recenze

12. 12. (2016) / honZic (194 views)
Česká detektivka filmového střihu
Kniha 12.12. úspěšného českého spisovatele a scénáristy rozráží stojaté vody české detektivky. Bohužel je v českých luzích a hájích pramálo spisovatelů, kteří dokážou napsat takto svižně a čtivě detektivní příběh z české současnosti. Troufnu si říci, že tady takováto kniha byla naposled díky autorům Jiřímu Walkeru Procházkovi a Kláře Smolíkové v jejich společném příběhu Mrtvá šelma.

Vítězslav Jareš, scénárista několika dílů seriálu Kriminálka Anděl, ve stylu psaní rozhodně nijak nezapře inspiraci filmovým jazykem. Při čtení knihy jsem měl několikráte pocit sledování filmu. Autor používá obrazy, které jsou místy podobné známému americkému filmu Sedm, jež umocňuje filmovými prostřihy, v nichž vystřídá místo, ale i postavy. Je to právě jedna ze specifik textu a autorova stylu, jenž umocňuje zážitek ze čtení knihy.

Příběh knihy sleduje kapitána Karla Krola vyšetřujícího hromadnou vraždu mladých rebelujících malířek a sprejerek, které si říkají Wild graffity. Jak ovšem rozkrývá okolnosti a podrobnosti případu zabředává i do čtyřiceti let staré vraždy na českých hranicích. Zdánlivé nesouvislosti po určité době do sebe začínají zapadat a Karel Krol se tak stává součástí případu mnohem rozsáhlejšího a temnějšího.

Autor dokáže čtenáře zaujmout již od prvních stran. Kniha obsahuje vše, co se od detektivního, potažmo thrillerového, žánru očekává. Má notnou dávku napětí, i přes spousty použitých klišé zajímavé postavy a hlavně postupně odhalovaná tajemství. Styl vyprávění je až uhrančivý, což se v tomto žánru nestává často, obzvláště v české literatuře. Čtenáře tak ke knize doslova připoutá a stále ho udržuje v napětí, kdo je onen vrah v masce a schovaný pod mnišskou kápí.

Kniha 12.12. patří bezesporu mezi to nejlepší, co v současném českém detektivním žánru vyšlo a zasloužila by si díky tomu poctivější redakční přípravu. Chyby, jež se v knize vyskytují, jsou zbytečné a dalo se jim hravě zamezit. Je to škoda, ovšem redakční prohřešky čtenáře jistě neodradí od těšení se na další autorovu knihu.

Komentáře (0)

kniha 12. 12. recenze