Profesionálové

recenze

Profesionálové (2014) / JiPu
Profesionálové

Nejprve to byl vtip, hloupý nápad. To ale netrvalo dlouho, protože se rozhodli ten ,,vtip" zrealizovat.
-----
Parta čtyř mladých lidí je v komplikované situaci. Všichni úspěšně zvládli školu, ale časem zjišťují, že jim jejich tituly jsou na nic a jediná práce,která se jim nabízí je obsluha v kavárně. S toho však ani jeden z nich moc nadšený není.

A tak se nezaměstnanosti (a dalo by se říct i marnému studiu), rozhodnou postavit po svém. Proč by se oni měli dřít, když existuje spousta lidí, kteří mají za špinavou práci mnohem víc peněz, než by oni všichni měli dohromady? To přece není spravedlivé!

A najednou tu ten nápad byl. Jen tak z hecu se rozhodli unést nějakého pracháče a požadovali od jeho rodiny výkupné. Jelikož však byli všichni z nich chytří, měli svou strategii, která se později ukázala jako velice dobrý plán. Částka výkupného byla vždy směšně malá, v porovnání s tím, co určitá rodina měsíčně vydělávala a proto peníze vždy bez problému poskytla..

Úspěch první mise byl pro všechny překvapením, zároveň jim dal brouka do hlavy: proč to nezopakovat? Vždyť o nic nejde, nic se nestalo předtím, tak se nestane nic ani potom. A tak to zkusili znovu. A znovu a znovu.

Unášení lidí najednou patřilo k jejich běžným činnostem a stala se z toho i slušná živnost. Díky svému plánu s nízkými sumami za zajaté, v nikom neprobudili nějak velký rozruch a tak jim jejich ,,obchody" vycházely.

Čtenář však od začátku tuší, že musí přijít nějaký kámen úrazu. A taky přišel. Našel se takový člověk, který je ohlásil policii. V tu chvíli se naše parta ocitá úplně na jiné lodi a nezbývá jim nic jiného, než utíkat a skrývat se. Nikdo z nich přece nechce jít sedět!

S utíkáním a skrýváním souvisí strach... A strach dokáže udělat hodně. Neudělá nikdo z party nějakou blbost, která je dostane do ještě většího průšvihu? Dokáží držet při sobě, ať se děje cokoli? Podaří se jim utéct policii a trestu?

Kniha byla psaná dosti živě. Byla vyprávěná jak z pohledu hlavních hrdinů, tak z pohledu policistů. Čtenář se při čtení tak nějak pořád rozhodoval, komu fandit. Chápali jste obě strany a chtěli jste, aby obě strany vyhrály. Ale to samozřejmě nejde.

Příběh nebyl špatný, byl živě napsaný a držel mě v napětí. Přesto mě nějak zvlášť nezaujal. Upřednostňuji spíš jiné žánry.Toto čtení bych doporučila fanouškům detektivek, kteří by děj ocenili určitě více, než já.