Příběh krutý, ale stejnou měrou krásný

recenze

Kylandovo vykoupení (2016) 5 z 5 / Samira
Kylandovo vykoupení

Nad knihami Mii Sheridan se rozplývám již delší čas, přesto mi až teď u knihy páté došlo, co tvoří jednotlivé knihy dohromady. Až se stydím za svou nedůvtipnost. Série Znamení lásky je vlastně unikátní sbírka archetypálních příběhů jednotlivých znamení horoskopu převedené do dnešní doby. Zdařilost zpracování podstaty překážek, výzev a talentů jednotlivých znamení jsem již uvědomovala u štíra Stingera ve Stingerově pádů. Ale až u býka Kylanda z Kylandova vykoupení jsem teprve docenila, jak skvěle si autorka vede a vedla, protože jsem teprve zpětně znovu pohlédla na lehce vyčnívajícího archetypálního Archera z Archerova pádu i na lva Lea z Lea a Leovi šance. A více než se těším na knihy další, které snad u nás vyjdou.

U Stingerova pádu jsem byla přesvědčená, že následná kniha ho nemůže překonat a přiznám se, že se mi do ní i vzhledem k anotaci nechtělo. Přece jen působila poněkud temně, vlastně od počátku lehce depresivně a bála jsem se, že i předvídatelně. Ano bylo to temné, ale ve zbytku jsem se nemohla více mýlit.

Příběh vypráví o Tenleigh Falyn, půvabné, snové a třeskutě inteligentní dívce z chudinského horského městečka, pro kterou je z mnoha důvodů každý den bojem doslova za přežití. Jejím cílem je získat vysokoškolské stipendium a změnit svůj život, i těch které má ráda, nebo se o to alespoň pokusit. O stejné stipendium těžební společnosti však bojuje i Kyland Barret, jenž nadevše touží odejít z města, které mu přineslo hlavně bolest, ztrátu a utrpení.
Stipendium každý rok připadá pouze jedinému studentovi, co se však stane s tím druhým, který bude muset zůstat…

Po přepsání anotace to na mne znovu padlo a sama si říkám jestli bych knihu otevřela, kdybych autorce tolik nevěřila, že se jí jistě znovu podaří něco neuvěřitelného. Ano téma je těžké, stejně jako osudy i okolnosti, zpracování, podání a hlavně postavy mu však propůjčují neuvěřitelnou až za takových okolností nemožnou lehkost, vášeň a poetiku.

Autorka se v úvodu vyznává manželovi, že bez jeho pomoci by knihu nikdy nenapsala a že jí doslova žili, ať už to "doslova" myslela jakkoli, je to cítit z každé ryzí stránky.
A já musím říct, že Kylandovo vykoupení je ze série nejlepší. Vím, že to říkám pokaždé, ale také to vždy myslím vážně. A tentokrát nejvíc.

Krásný, hluboký pohled do mnoha lidských povah, osudů, cest i cestiček na pozadí krutých, ale krásných hor, které jsou zde také jednou z hlavních postav.
Knihu bych asi ani neškatulkovala na román pouze pro ženy. Věřím, že by se líbil i mnohým mužům a také nejedné věkové kategorii.

Určitě se v budoucnu k této nádherné knize vrátím a zase budu žasnout, bude mi trochu špatně, budu se smát a taky plakat a po dočtení si řeknu, že život je i přes svou ne vždy stravitelnou dávku krutosti krásný. Obejmu své milované doma, protože jsem přesně tam, kde jsem chtěla být.
Nebo vám jen udělá radost a najdete v něm něco docela jiného, chladným vás však tenhle příběh nenechá.

Doporučuji!

Samira
05.07.2016

Děkuji :) a děkuji :), ale nechval dne před večerem snad se ti její knihy budou líbit, i když bych tipovala, že velmi :). Já je řadím ke svým favoritům v žánru.

Aracely
05.07.2016

Nádherná, úžasná a božská recenze:-)!
Moc se těším na její knihy a o trošku více na tvoje další recenze ;-).