Před pádem: když se osudy střetnou smrtící silou

recenze

Před pádem (2016) 5 z 5 / Babouš
Před pádem

Na české vydání knihy Před pádem jsem se těšil už dlouho. Trochu totiž sleduju zahraniční novinky a na tenhle thriller Noaha Hawleyho jsem slyšel jen a pouze nadšené ohlasy.

Před pádem, jak už název napovídá, popisuje poslední okamžiky před pádem malého soukromého letadla na obvykle bezpečné trase mezi ostrůvkem Martha’s Vineyard a New Yorkem. Na palubě je jedenáct pasažérů, z toho dvě malé děti. Venku panuje vlažná letní noc, na okna se lepí chuchvalce mlhy.

Pilot pasažéry ujišťuje, že jakmile se odlepí od země, mlha zmizí. A skutečně se jim za chvilku naskytne výhled na hvězdnou oblohu a temné moře pod nimi. A pak se to stane…

Co vlastně?

To čtenář neví až do posledních stránek. Noah Hawley, autor seriálu Fargo, rozehrává zajímavou partii vzájemných vztahů a intrik mezi pasažéry a posádkou. Život každého účastníka tragického letu je totiž zpětně připomenut až do okamžiku pádu. Díky těmto střípkům čtenář postupně získává představu o tom, kdo byl hajzl, kdo byl hrdina a co pád vlastně zapříčinilo.

Zpočátku je v příběhu hodně postav, ale po pár stránkách se do toho čtenář dostane, nenechte se tím odradit, protože tahle kniha stojí za to. Mě tam nadchl akční začátek, a když se potom zpětně začaly rozplétat tragické osudy cestujících, zůstal jsem ke knize připoután jako při vzletu.

Velice působivé je, jak je u každé kapitoly jméno daného účastníka letu, jeho datum narození a datum úmrtí.

Před pádem je jedna z nejlepších knih letošního roku, nesmí chybět v knihovně žádného fanouška napětí.

Babouš
24.11.2016

@MMacicekk jsem rád, že jsem pomohl s výběrem. Před pádem si pozornost zaslouží! ;)

MMacicekk
23.11.2016

Konečně! :-) Stále jsem čekala na nějakou recenzi na tuto knihu :-) Paráda, určitě si ji pořídím :-)