Potrhaná křídla

recenze

Potrhaná křídla (2014) / JiPu
Potrhaná křídla

Anotace knihy mě moc nezaujala. Takový příběh bez hloubky, myslela jsem si. Po dočtení knihy jsem však byla neuvěřitelně překvapená!

Ocitáme se v New Orleans. Ve čtvrti, kde noční potyčky a rvačky jsou na denním pořádku. Kde je normální být hulvát a kde ti toto chování normálně prochází. Docela síla!

Hlavní hrdinka Josie nemá vůbec snadný život. Je nechtěným dítětem své matky. Matky prostitutky. Vůbec si život v její situaci nedokážu představit. Mít za matku někoho, kdo tě před cizími nazývá svou neteří, matku, která tě celou noc nechá čekat v opuštěné hale, protože našla sympatického muže, co jí je ochotný darovat něco hezkého, matku co je schopná vzít ti tvé našetřené peníze....

Vším tímto si Josie musela projít. Nesnášela to a chtěla žít jinak! Lépe! Rozhodla se tedy postavit na vlastní nohy. Našla si práci v knihkupectví, kde poznala svého sympatického kolegu Patrica, který jí později nabídl bydlení u sebe v domě.Tím se Josie konečně odpoutala od své matky a udělala další krok k tomu, aby se svými potrhanými křídly mohla konečně vzlétnout.

Josie se rozhodne podat přihlášku na vysokou školu. Šanci má minimální, ačkoli měla vždy skvělé známky, bez mimoškolních aktivit, či doporučení od vlivného člověka se na školu nejspíš nedostane. K tomu všemu, vysoká stojí nějaké peníze a to je také problém...

Jelikož nový život je pro Josie velkým snem, pouští se do jeho zrealizování a po dlouhém váhání odesílá vyplněnou přihlášku. Ale bohužel ne vždy je lidské nadšení oceněno. Jak to tedy skončí? Zvládne Josie sehnat peníze, kdyby jí přece jen vzali? Nebo se vše pokazí a skončí jako její matka?
-----

Příběh byl neskutečný. Tak absurdně reálný, až jsem z toho místy byla vážně vyřízená. Kromě hlavní dějové linie se Josie musela vypořádat s nemocí blízkého člověka, s první láskou a se spoustou špatných dní. Ačkoli se od matky odstěhovala, nikdy jí její minulost nedala pokoj a v New Orleans je a vždy bude brána jako dcera prostitutky. Přitom je Josie úplně jiná než její matka. Je chytrá a jako hlavní hrdinku jsem si jí vážně oblíbila. Měla by dostat šanci na něco nového! Měla!

Myslím si, že Josie fandí snad každý čtenář. Chtěla jsem, aby si splnila svůj sen a za New Orleans udělala tlustou čáru. Aby se jí podařilo najít nějaké zázemí a aby si mohla začít žít konečně nový, lepší život. Příběh je však až nehezky reálný a v realitě se ne všechny sny plní.

Na knize jsem žádnou velkou vadu nenašla. Byla čtivě napsaná a děj mě velmi zaujal. Nikdy bych neřekla, že v takovém prostředí může vzniknout něco tak hlubokého, smutného a velkého!

Určitě knihu všem doporučuji. Já jsem se po jejím dočtení ještě několik dní k příběhu vracela a začala jsem si vážit hned několika věcí, které jsem dosud vnímala jako samozřejmost. Kniha vám může nabídnout neskutečně hodně. A koho by přece nezajímalo, jak to s Josie a jejími potrhanými křídly dopadne?

PS: K bodovému hodnocení...
Pět bodů bych dala jen nějaké jedinečné knize, která by byla
naprosto perfektní. Potrhaná křídla však k tomu nemají daleko.