Postapokalyptický svět a život v podzemním silu...

recenze

Silo (2014) / Jitulisko
Postapokalyptický svět a život v podzemním silu...
Kniha nás zavede do podzemního komplexu, který do hloubky čítá víc jak sto pater. Úplně na dně máme techniky, mechaniky a vlastně celé srdce sila. Zajišťuje dodávku proudu, a chod všech věcí v silu. Postupně s každým patrem výš se nám odkrývá jiný účel. Od porodnic, přes pěstírny, školu, kanceláře IT až po horní patra, které obývají Starostka a šerif a vcelku taková ta „vyšší“ vrstva.


Každý člověk zde má nějaký úkol, poslání. Je zde přísně redukován počet obyvatel. Například šance mít dítě probíhá formou loterie a na početí máte „jen“ rok. Pokud neuspějete, přechází los na další pár.


V nejvrchnější části sila jsou velké obrazovky, které nám ukazují, ponurou hnědo-šedou, toxickou krajinu tam venku. O světě venku je vesměs zakázáno mluvit, pokud kdokoliv projeví neopatrně a veřejně „touhu“, zmínku, že by se tam chtěl podívat, tak si zpečetí osud a je uvalen do přípravného vězení a jeho i kdyby planá nebo neupřímně míněná tužba bude vyslyšena. Bude vypuštěn jako čistič…


Jelikož se kamery snímající okolí musí jednou za čas otřít, aby nezapadly prachem, je zde funkce čističe prakticky nutná. Avšak venku je taková koncentrace toxinů, že ten kdo je „odsouzen“ stát se oním vyvoleným má jen jednosměrnou jízdenku. Vyčistit kamery, přes snímače v obleku poskytnout Technikům informace o stavu atmosféry a pak za krátkou chvilku umřít…


Čističi svými „tresty“ udržují takový režim, že nikdo nechce jít na smrt. Pro všechny je však záhadou, jak je možné, že všichni, i ti kdo říkali, že senzory čistit nebudou, je nakonec vyčistí. Co na povrchu vidí? Co je přiměje změnit názor? A co se stane, když jedna žena skutečně svůj úkol nesplní? Ba co víc, co když odejde za vrchol kopce, mimo dohled senzorů?….


Celkově je kniha psaná… Mno dovolím si říct, že luxusně… Autor Vám Dávkuje příběh v časových skocích… Nejprve Vám řekne něco, co po předchozí kapitole může být šok a na druhé straně je nová s nadpisem pár dní předtím… Vás táhne zvědavost, proč se daná věc stala a ač všichni známe – „ještě jednu kapitolu“, tak u ní rozhodně nezůstanete. Děj je celkem strhující, takovým tím způsobem nalákání aby, jste si nedovolili knihu ani na chvilku odložit. A když už musíte, tak se Vám stejně budou v hlavě rojit otázky a budete se upínat na dobu, kdy budete moct pokračovat.


Jsem z knihy velice nadšená, zvraty v ději, nové a nové příběhy nových a postav jsou dobře propracované. Je zde krásně vystíněný život v Silu, který má své mouchy. Je zde nástin variant, jak to dopadá, když lidé vědí, zároveň jak když netuší a pak zjistí… Lidstvo jako takové je hodně konfliktní, a někdy bojovat za to v co věříte, nemusí mít ty nejlepší následky. I když původní úmysl byl dobrý.

Komentáře (0)

kniha Silo recenze