Není lékař, jako lékař....

recenze

Příšeří (1993) / Jitulisko
Není lékař, jako lékař....
Kate, mladá ambiciózní novinářka. Je poslána k případu, kdy je na hřbitově slyšet sténání a ťukání z nedávno zasypaného hrobu. Lidé v okolí se shodují, že tyto zvuky slyšeli. Pohřbená je mladá dívka v 6. měsíci těhotenství. Kate se díky svým známostem dostane přímo k exhumaci. Ta má přísná pravidla.

Po otevření hrobu vidí dívku s olámanými nehty, je v děsivé poloze, mezi stehny je malý vypuzený plod. Kate je přesvědčena, že dívku pohřbili živou, že někdo udělal velkou chybu. Je tomu však opravdu tak? Nešálí jí její mysl? Skutečně během pitvy viděla to, co viděla?

"Jak dlouho může přežít člověk pohřbený zaživa?" zajímala se Kate, rozechvělá hrůzou. "ne víc než pár hodin," hádal Sparrow, "v rakvi prostě dojde kyslík." "To je konina," prohlásil vyhazovač, "může tam přežít celý dny." "V rakvi je zatraceně málo místa," prosazoval Sparrow, "je vyloučeno aby tam člověk přežil. Srovnej si to s potápěčským zvonem."

Harvey, mladý chlapec z bohatší rodiny. Studuje na lékaře. Při jedné projížďce s kamarády vjede na kole rovnou pod auto. Vidí, jak naráží, letí přes kapotu. Sleduje oči a výraz řidičky. Poté si však uvědomí, že není ve svém těle, pluje kolem něj a nad ním.

Nehodu náhodou míjí lékař, Harvey je přiveden zpět. Jeho zážitek mu nikdo nevěří. Poté však zjistí, že toto "duševní" cestování může provádět častěji. A ne vždy je schopný ovládat činy svého těla. Je posedlý smrtí a vším co se jí týká. Občas uvažuje, zda nemá psychickou poruchu, jindy zase svého daru rád využije. Kde je tedy pravda? Jedná se o bipolární poruchu, nebo je něco víc?


"Harve, Harve jsi v pořádku? Jsi v pořádku?" Dacre poklekl vedle té věci v kaluži, vedle toho balíku, který žuchl na silnici. Harvey se zaujetím objevil, že ten stín, u něhož Dacre klečí, je on sám. Díval se na své vlastní tělo. Na vše kolem teď civěl z výšky. Dobře viděl stužku krve, řinoucí se z jeho vlastního temene.

Jitulisko.cz

Komentáře (0)

kniha Příšeří recenze