Zamysleme se...

recenze

Pán much (2003) 4 z 5 / Jitulisko
Pán much

Dva chlapci, cvalík Čuňas a Ralph. Vědí, že letěli letadlem. Bylo jich víc, dospělý mezi nimi byl jen pilot, ale zatím jsou jen dva. Ralph je nadšený, na ostrově, bez dospělých, to bude ráj. Čuňas je obezřetnější, chce jít hledat ostatní chlapce. Je to baculatý chlapec s brýlemi a astmatem. Bouřka, která tohle vše zavinila, spláchla část letadla do moře.

Ralph se baví, najde velkou mušli a Čuňas mu poradí, že se na ní dá troubit. Zkusí svolat ostatní. Povede se mu to. Z lesa postupně vylézají další chlapci.

Ralph a Jack jsou nejstarší, Ralpha si děti zvolili za náčelníka. Avšak nemá to zcela jednoduché. I když se snaží rozdělit úkoly a udržet nějaké pravidla, tak banda děcek není zcela svolná spolupracovat, a když už náhodou jsou, dlouho jim to nevydrží.

Vznikají zde různé situace, které nejsou pro tak malé děcka zcela ideální. Pokud jsem dobře postřehla, nejstarším je 12 a nejmladší mají jen 6 let. Oheň, hlad, neshody a věčně opomíjený a odstrkovaný Čuňas. Chlapci ho mezi sebe nepřijali. Ač se zdá, že jeho nápady by mnohdy pomohly.

„Čuňas sám i Jackovo opičení byly tak legrační, že se lovci začali smát. Jack si dodal mysli. Ještě horlivěji napodobil Čuňasovo škobrtání a smích se stupňoval až k hysterii. Ralph cítil, že i jemu mimoděk cukají rty, a zlobil se sám na sebe, že se dal strhnout.“

Vzniká tu nevraživost a je zde vidět, že chlapci si zcela nesedli. Hodně se separují. Zároveň mi chvílemi udivuje inteligence dětí. Vědí, jak se má teoreticky zapálit oheň, když jim nevyjde jedna možnost, naleznou alternativu. Vystaví si jakýs takýs chatky. Nejsem si jista, zda by dnešní děti věděly byť jen polovinu z toho co oni.

Celkový dojem z knihy byl celkem dobrý. Neřadila bych ji na svou pomyslnou špici top knih. Avšak nutí k zamyšlení. Nad tím, zda by si skutečně dnešní děti poradily alespoň z poloviny jako oni. Otázka zda je v nás zakořeněna civilizace, jak je uvedeno v anotaci, mi popravdě během čtení vůbec nepřišla na mysl. Vývoj událostí, které nejsou úplně ideální a s naší civilizací zcela v souladu, se však neodchyloval od takové představy, jakou jsem měla.

Nemohu vyvrátit ani potvrdit, zda bych se chovala stejně, nebo jinak. Ať již v útlém věku nebo dospělosti. Nezažila jsem to. Avšak děti bývají kruté a nemilosrdné a zde je to i občas znát…

Jitulisko.cz

DominaCZ
18.11.2017

Cítím to (jako jedna z mála) stejně.