Poslední level Hry

recenze

Bubble (2014) 5 z 5 / Babouš
Bubble

Game i Buzz jsou technothrillery, které mě dostaly svým zběsilým tempem vyprávění a jedinečným používáním jazyka (mix češtiny s angličtinou je cool a poměrně realistický – mluví tak dnes už skoro všichni). Takže jsem se samozřejmě těšil na poslední díl trilogie.

Bubble (bublina) je pojem z ekonomie, politiky či historie, který označuje něco nepřirozeného, co nemůže mít dlouhého trvání. Protože každá bublina dřív nebo později praskne.

A Henrik Petterson, rovněž známý jako HP se do jedné takové bubliny dostal. Už několik měsíců se mu podařilo vyhýbat se Hře a pomalu doufá, že i Hra na něj zapomněla. Jenže Hra nikdy nezapomíná a Henrikova bublina bezpečí praskne poté, co do jeho bytu vtrhnou policisté a obviní ho z terorismu. Jako důkazní materiál hodlají použít video, které nemohli získat jinak, než skrze Hru.

V jeho bytě se zanedlouho záhadně objeví dobře známý stříbrný mobil a položí Henrikovi otázku:

Je načase se rozhodnout, Henriku!
Toto je tvůj poslední úkol.
Chceš si zahrát Hru?
Yes
Or
No?

Bubble je kniha, která vás do děje vtáhne hned na začátku. Anders de la Motte nechodí kolem horké kaše a další rychlá jízda začíná hned v první kapitole. Stejně jako v předchozích dílech i v tomto románu kromě Henrika hraje důležitou roli jeho sestra Rebecca.

Tentokrát ovšem oba sourozence Hra postaví proti sobě.

HP je sympaťák, který musí vzepřít všechny síly, přijmout všechnu pomoc, kterou mu kdo nabízí, aby záhadnou Hru poslal do softwarových lovišť jednou provždy. Tahle trilogie je mimo jiné mimořádná vzestupnou kvalitou. První díl byl fajn, druhý lepší a třetí mi přijde nejlepší.

Autor už zná své postavy a umí je naplno využít, vyloženě si užívá dialogy (opět mix češtiny a angličtiny) a děj jede, jede šílenou rychlostí až do konce.

Na závěr bych jenom dodal, že tahle trilogie patří bezesporu k tomu nejoriginálnějšímu, co jsem ze severské literatury četl.