Pomsta je sladká

recenze

Neplakej (2018) 4 z 5 / a.k
Neplakej

Zvláštní zvuk uprostřed noci… Otevřené okno… Prázdná postel… A to byl teprve začátek.

Quinn je produktovou asistentkou právní kanceláře. Vystudovala podprůměrnou vejšku, práce ji nebaví, jediným plusem v životě je, že se vymanila od rodiny a postavila se na vlastní nohy. Prostřednictvím inzerátu našla podnájem ve městě. Už rok žije se svou spolubydlící Ester Vaughanovou v Chicagu. Ester se stala její nejlepší kamarádkou. Ester je dokonalá. Zpívá v kostelním sboru, studuje obor pracovní terapie. Je krásná, inteligentní, nebojácná, má kuráž, prostě je skvělá. Harmonické soužití kamarádek se změní jednoho nedělního rána, když Quinn zjistí, že Ester, pravděpodobně uprostřed noci, zmizela přímo ze své postele. Jak čas plyne, začíná se Quinn o Ester bát. Telefonní operátorka policie ji uklidňuje, není prý důvod k obavám, je brzy podnikat jakékoliv policejní kroky, spolubydlící se určitě brzy objeví. Hodiny utíkají, poté dny a Quinn začíná pátrat na vlastní pěst. Věci, které najde v jejím pokoji, přinášejí mnohem více otázek než odpovědí. A zejména jedinou. Kdo je ve skutečnosti Ester?

Quinnino pátrání se střídá s druhou dějovou linkou. Osmnáctiletý Alex, který odmítl stipendium a místo bezstarostných studijních let, pracuje v kavárně jako umývač nádobí. Nemá to jednoduché. Musí se starat o otce alkoholika. Matka opustila Alexe ještě v době, kdy byl malý. Neuměla být matkou. Na Alexovi stojí starost o účty i zodpovědnost za otce-trosku. Když se jeho otec utápí v alkoholu, on často pozoruje podivná světla v ruinách domu přes ulici. Žlutý dům, co má svůj vlastní příběh, o kterém nikdo nemluví, ale všichni ho znají. Kolují zkazky o duchovi Genevieve, malé kruté holčičky, která tu žila ještě před Alexovým narozením.

Každodenní stereotyp kavárny, kde Alex pracuje, naruší nová zákaznice. Žena se zesvětlenými vlasy, černobílém kabátku, na zápěstí si neustále pohrává s náramkem z perliček. Alexe záhadná dívka okouzlí, nezná její jméno, pojmenuje si ji Perla. Dívkou začíná být posedlý. Hledá Perlu po okolí, vytváří si teorie, kdo to je a proč se objevila právě u nich.

Celý příběh se odehrává během pěti studených listopadových dnů. První polovina knížky se nese v poklidném tempu. Quinnino pátrání, se kterým ji pomáhá kamarád Ben, ve mně nevzbudilo napětí, ani touhu přemýšlet, proč se Ester ztratila. Paranoia, kterou Quinn začíná prožívat, byla pro mě těžko uvěřitelná. Závěry, které si Quinn vyvodila z nalezených indicií, mi připadaly přehnané. O to více jsem se těšila na pasáže, věnované Alexovi. Vyprávění o jeho těžkém životě, žádných vyhlídkách do budoucnosti i jeho charakteru mě bavilo. Přála jsem mu, aby přišel zlom, který ho osvobodí od jeho nešťastného života.

Fádnost knihy mizí ve druhé polovině. A to na obou stranách. Quinniny obavy začínají dostávat smysl. Je patrné, že okolnosti zmizení nejsou jen výstřelkem jindy zodpovědné holky, ale jsou velmi vážné. I Alex, který se raduje, že konečně potkal ženu snů, zažívá kruté prozření.

Autorce se podařilo manipulovat s naší myslí. Najednou zjistíte, že vlastně nevíte, kdo je kdo. A už vůbec ne, kdo je kladný a kdo záporný hrdina. Rozuzlení příběhu je překvapivé. Ze střípků informací, které nám autorka velmi pomalu předkládá, se dá ke konci tušit, o co vlastně asi jde. Definitivní podání je přesto překvapivě působivé. Nechybí ani akce a ne jedna postava bude ohrožená i na životě.

Kniha udělá radost všem čtenářům, kteří máji rádi překvapivé závěry, příběhy, kde nic není takové, jak se na první pohled může zdát.

Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský.