Past

recenze

Past (2012) / MilenneWaver
Past

Co kdybyste se dozvěděli, kdy - na den přesně - zemřete? Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře. Tento osud čeká i šestnáctiletou Rein Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rein je útěk - chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rein se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty…

Rein
Samotná hlavní hrdinka knihy je jak jinak než zvláštní, ať už vzhledově nebo povahově, ale o tom více si poté můžete přečíst v knize sami. Jednak jsou tam části v přítomnosti a poté i takové "vzpomínky" v minulosti, které knihu oživují a dávají jí takový ten…záhadný opar tajemna. Vcelku za to, Rein je moc milá a sympatická hrdinka, v knize nechybí ani její nanejvíce utajené myšlenky a celkově si s jejím osudem autorka špičkově vyhrála. Každá stránka s ní ubíhá a je jedno, jestli je zrovna s jedním, který hraje v knize též důležitou roli nebo s tím druhým, který za všechno může. Samotné Rein nechybí ani odvaha, to jde vidět, ale co snad jediné musím autorce vyčíst, je mi tak trochu (hlavně na konci) přijde jako postava moc otevřená. Hlavně ten konec s ní usekla a to mě mrzí.

Jenna a Cecily
Dvě vedlejší postavy, ovšem, sem se dostaly kvůli tomu, že je mám v knize ráda a mají tam i stejný účel jako Rein- jsou to spolumanželky, jak si můžete přečíst i v anotaci. Ale zpátky k nim, obě jsou hodně rozdílné a abych byla upřímná, Jennu mám raději, protože pro Cecily nevybrala autorka moc dobré vlastnosti, takže chvíle, kdy je ona se mi s neoblibou četly. Cecily je z nich tří nejmladší, takže to má bych řekla vzhledem k situaci nejlehčí, ale autorka z ní udělala hroznou mrchu, takže v knize je několik skutečně zákeřných scén při nichž jsem se divila, že Cecily někdo nezabil. Sice tomu dodala takovou mírně ješitnou a ošklivou mlhu, avšak ke konci se Cecily hodně změní, což beru jako ten největší zvrat v postavách. A co se týče Jenny, Jenna je v knize spíše mlčenlivý typ, objevuje se tam málo kdy a o to více mě to mrzí, zvlášť na konci, kdy se stane jedna obzvláště ošklivá věc. Obě jsou s Cecily sice rozdílné, ale tyto dvě vedlejší postavy jsem si skutečně oblíbila a…no, jsem zvědavá, jak to s nimi bude pokračovat!

Děj začíná hodně slibně, ten začátek je plný toho počátečního napětí a to nejhlavnější- od té chvíle se celý Reginin život propadá do horšího a mění se. Tu změnu tam ti pozornější čtenáři rozhodně mohou sledovat a mimo jiné, když se to celé odklopí, tak je to ještě horší. Co se mi nelíbí je, že se na čtenáře během pár stránek vyklube moc informací, takže to celkově kazí dojem knihy, ale na druhou stranu to vynahrazuje zbytek knihy a konec, protože tam není odstavce, kdy by mi něco chybělo. Celé to je neuvěřitelně čtivé, stránky se rychle obracejí, jak chcete vědět co bude dál a samozřejmě to samé je s akcí, napětím a dokonce romantikou- nic nechybí. Přesto bych tuto knihu doporučila spíše starším čtenářům, už kvůli několika věcem se pro ty mladší moc nehodí a jestli si ji chcete přečíst, tak hodně štěstí a pevné nervy. Tato kniha vám změní názor na dystopie a to rozhodně v dobrém! Doporučuji!

Nemesis Moriko
14.06.2014

Popravdě mám na knihu dosti odlišný, negativní názor. Už jsem ho vyjadřovala v komentáři k této knize. Ale sto lidí, sto chutí. Recenze se ti moc povedla :))