Ozvalo se zaťukání

recenze

Nová příšerka z kumbálu (2017) 5 z 5 / knihamouder
Nová příšerka z kumbálu

Rob už kdysi jistou návštěvu z kumbálu měl. Díky ní řešil nejeden problém. Jen, co srovnal vztahy na všech frontách a po Wonkensteinovi nezbylo ani památky, objeví se další podivná bytost. Ta nápadně připomíná Harryho Pottera a Žvejkala z Hvězdných válek a možná má i trochu kouzelnou moc. Bude mu nový kamarád spíš překážet, nebo mu pomůže překonat nečekané nástrahy? A jak Rob dopadne na soutěži ve vaření? Neztrapní se?

Jmenuji se Robert Columbo Licous a mám problém. Tak začíná dobrodružný příběh chlapce, kterému maminka říká Rib (a jemu se to moc nelíbí).

Co nebo kdo je problém? Zcela jednoduché. Je to vše a všichni, např. rodiče a také sourozenci. Tatínek je jedno velké moudro a je vždy veselý, ségra Libby věčně přilepená k zrcadlu a hrozně otravný Tefin – mladší bráška Kevin. No a maminka má talent na ztrapňování Roba nebo spí a chce, aby si chlapec uklízel pokoj.

Moc dobře znám ten pocit, kdy maminka vstoupila do pokoje a prohlásila, že v pokoji je nepořádek a měl by se uklidit. Uklízení mi nikdy nevadilo, spíš to, že mi maminka řekla, abych proměnila používaný dětský pokoj v královskou zářící komnatu. Komu by se pak chtělo do úklidu. Ještě když se spěchá ven za kamarády a dobrodružstvím. Není nic jednoduššího, než sáhnout po náhradním řešení a věci zašít někam, kde nebudou vidět, ani překážet. Takový kumbál střežený klikou s vousáčem je k hromadění nepořádku přímo stvořený. Je v něm sice dost velký chaos a nejspíš se plete vše dohromady se starými pokusy, co obývali kumbál ještě dřív než odklizené věci z Robova pokoje, ale komu by to vadilo, až do chvíle, než… se z kumbálu ozve zaťukání.

Kumbál vydá tajemnou postavičku a dobrodružství může začít. Chlupáč vypadá divně a hrozně moc smrdí, ale umí čarovat a pomůže Robovi vypořádat se s několika nástrahami, které mu život připraví.
Klučina čtenáři otevře dveře do chlapeckého světa. Dovolí mu nahlédnout do klučičí party a okusit zábavu náctiletých. Navštíví s Robem knihovnu, hřbitov i soutěž vaření.
Rob se díky Chlupáčovi bravurně vypořádá s šikanou od spolužáka, získá zpět své kolo, opět se více přiblíží Janae a soutěž vaření mu také mnohé dá, i když nepůjde o očekávané vítězství.
Vše je tak jak má být. Je tedy čas se rozloučit. Kumbál se znovu otevírá a Chlupáč mizí v jeho útrobách. Zbyde po něm jen Poterrovská šála.

Znáte ten pocit, kdy vás honí mlsná, a vy jdete do kuchyně a otevíráte skříňky, ledničku a šuplíky, dokud nenajdete něco, co by vás uspokojilo? Konečně vám padne do oka laskominka, co vás přitahuje už díky obalu. Otevřete ji a dopřáváte si. Je moc dobrá, cpete se, až se vám dělají boule za ušima, cítíte se spokojeně. A najednou…obal je prázdný! Přitom by jste si ještě aspoň kousíček dali.
Robův příběh bych přirovnala k oné laskomině. Byl skvělý, dobře jsem se bavila, četl se s takovou lehkostí. Již obálka slibovala, že je na co se těšit a taky, že ano. Nejednou jsem se zasmála nad úžasnými obrázky i samotným textem. Nechtěla jsem přestat číst a tak četla a četla, až přišel konec (prázdný obal a neutuchající chuť dát si ještě kousek).
Dětem knihu mohu jedině doporučit. Určitě se nad ní budou bavit stejně dobře jako já.

Nová příšerka z kumbálu Nová příšerka z kumbálu Obert Skye

Rob se právě vzpamatoval z lapálií, do kterých se dostal kvůli svému poslednímu návštěvníkovi z kumbálu. Urovnal vztahy s rodiči, kamarády, ale hlavně s Janae. Jenže jakmile se klidil Wonkenstein, vyplivl kumbál dalšího hosta. Ten... více