Osmý příběh. O devatenáct let později...

recenze

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá (2016) 1 z 5 / Pafka643
Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Po dlouhém čekání se vracíme do světa čar a kouzel. Brýlatý chlapec se vrací již po osmé, aby ukázal, co dovede. Otázka zní jestli se návrat podařil.
Abych byl upřímný, tak celou sérii sleduji, už od jejich prvopočátků. Každý z dílů mám přečtený několikrát a filmy jsem viděl též mnohokrát. Odjakživa mám rád celé universum, které šikovně spřádá Rowlingová. Prokleté dítě jsem očekával s nadšením a koupil jsem si ho hned, jakmile to bylo možné.
Zprvu mě trochu zarazilo, že je knížka napsaná formou scénářů. Ano, jedná se o speciální vydání scénáře pro stejnojmennou divadelní hru. Brzy jsem si na tento styl zvykl a pak už se to četlo skoro samo. Nenechte se zmást tloušťkou knížky. Kdyby měl text stejnou formu, jako předchozí díly, tak by měla sotva polovinu stran.
Teď něco málo k příběhu. Ten navazuje přímo na konec Relikvií smrti. Děj se tedy posunul o devatenáct let dopředu a odehrává se v horizontu několika let. Harry paradoxně ustupuje do pozadí, aby uvolnil místo svému mladšímu synovi Albusovi. Ten se příliš nepotatil a to ho dostává do řady problémů. Trošku mě zklamal směr, kterým se hlavní zápletka ubírala. Kniha toho nepřináší příliš nového a hodně se opírá o dřív známá fakta. A mě právě na celém universu nejvíc bavilo jeho objevování.
Abych to celé nějak shrnul. Dramatická forma díla není vůbec žádný problém. Kámen úrazu je příběh, který dle mého patří k těm nejslabším, které Harry doposud zažil. Je dost možné, že na divadelních prknech si Prokleté dítě vedlo o poznání lépe.
63%
Váš Scorpius ;)

15.02.2017

Twinny: V tom se shodneme. Nejslabší příběh z celého universa.

Twinny
15.02.2017

Pafka643: Ano, to je jasné. Nejvíc mi vadí, že hlavní děj je jen takový uplácnutý.

15.02.2017

Atuin: Klasické knížky mám také raději. Baví mě jejich propracovanost. Ale na druhou stranu se mi stručnost dramatických textů zrovna hodí. Aspoň stihnu přečíst všech 20 knížek k maturitě :D Nedávno jsem četl Fantastická zvířata, což je samozřejmě taky scénář. Tam se mi tento styl také líbil. Četl jsem to v angličtině a stručnější forma mi vzhledem k mým jazykovým schopnostem přišla vhodnější..
Jo G.R.R. Martin má, co dělat. Rozsáhlost těch jeho knih je neskutečná. A myslím, že i scénářová podoba by počtem stran předčila kdejakou prózu.

15.02.2017

Twinny: Je pravda, že v předchozích dílech bylo vše podrobnější. Ale vliv na to nejspíš má právě to, že se jedná o scénář. Ten je sestrojen tak, aby jeho myšlenky nejlépe vynikly právě na jevišti. Sdělovacích prostředků je v divadle více, než jen psané slovo. Podstatnou roli má gestikulace, tón hlasu apod. . V dřívějších dílech musela Rowlingová vše vyjádřit jen psaním. Zabíhala tak často do větších podrobností. To, co je v v knize (Prokleté dítě) jen načrtnuto, dokresluje atmosféra jeviště a um herců.

Atuin
15.02.2017

Pafka643 : Tak tomu rozumím, že vás to zklamalo, svým způsobem že z toho neudělali klasickou knihu,ale to je asi dnes v módě. Mě to také zklamalo. Pochopila jsem vás v recenzi trochu jinak, to se stává. Několik lidí kolem mě nebylo schopno tomu uvěřit a zjistit si to dřív nežli si tu knihu koupili, což právě nechápu protože je to na obálce napsané.
Ještě jen tak na okraj k těm scénářím ( a i já si myslím že by si děti zasloužili vypracovanější svět než se ohánět modernou), jsem si nedávno dělala legraci že by se to mohl chytit G.R.R.Martin s dalším dílem písně ledu a ohně, protože jinak ji patrně nedopíše.
Hezký den.

Twinny
15.02.2017

Podle mě byl problém v tom, že myšlenky byly jen hrubě zpracované.

14.02.2017

Ano, formuloval jsem to zcestně. Teoreticky bych tak mohl napsat i -o 37-38 let později- , protože děj vůbec první knížky začíná v okamžiku, kdy je Harry ještě nemluvně. Název opraven.
Netvrdil jsem, že mě to přímo šokovalo. Ale když se ke mně doneslo, že je kniha vlastně scénář, tak mě to prostě trošku zarazilo. Měl jsem jisté obavy, co od toho očekávat. Pak jsem si ji koupil a žádný problém se v tomto směru nenaskytl.
A k poslednímu bodu. Opět souhlasím, že kvůli zaměření knihy je lepší zaobírat se potomky. Přesto jsem možná tajně doufal,že Harry dostane víc prostoru. Tenhle fakt, se ale nikterak nepodepsal na mém hodnocení.

Atuin
14.02.2017

Mě ten název článku nedává smysl, podle mě postrádá logiku, omlouvám se, ale tato kniha se odehrává od 19.let později od posledního shledání s Harrym a kouzelnickým světem vůbec a těch sedm let ( tedy dílů) před tím se do toho nepočítá, protože jinak by vyšlo zcela jiné číslo.(26).
Dále nechápu jak vás mohlo šokovat že je to scénář, tedy jeho přepis, když je to na té knize napsané.
A za další je vám jasné že to má opět oslovit ( alespoň v začátcích) zejména děti, tudíž se budou všichni zaměřovat primárně na dětské postavy a ty určitě nezajímá primárně čtyřicetiletý Harry,ale jeho potomstvo.To není paradox,ale vývoj :-) My starší ( více či méně) u toho můžeme krásně zavzpomínat jaké to bylo vyrůstat na Harrym apod.