Ohnivé srdce

recenze

Dědička ohně (2016) / ilosek
Dědička ohně

Není to ani tak dlouho, co jsme všichni nadšeně čekali na druhý díl, a už tu máme již třetí pokračování slavné série Skleněný trůn s názvem Dědička ohně. Ani na potřetí autorka své věrné čtenáře nezklamala a každým dílem dělá svoji sérii originálnější a zajímavější a není proto divu, že jsou knihy bestsellerem a prodávají se po tisících.

Celaena se musí vypravit do Wendlynu, kde musí zjistit pravdu o temné moci krále Adarlanu, ovládnout svoji moc, která je nevyzpytatelná jako ona sama, a hlavně najít sama sebe a smířit se s krutou minulostí, která ji děsí a zahání do temnoty. Naštěstí na to všechno nebude sama. V Adarlanu mezitím musí Dorian tajit svoji moc, která je každým dnem větší a Chaol se pustil do pomoci povstalcům, kteří mají užitečné informace. Dokáží dohromady najít cestu ke zničení krále a vrátit do království mír a klid?

Často se mezi čtenáři říká, že série se každým dílem zhoršují a na první díl nic nedosáhne. Kdo tohle vypustil do světa, asi nečetl Skleněný trůn, který je čím dál lepší a lepší. Autorka se do psaní pořádně pustila a zanechá v čtenáři konečně silný zážitek ze čtení.

Předešlé díly, o kterých jsem si myslela, že jsou napínavé, jsou oproti Dědičce ohně nic. Dědička mě překvapila, doslova mi vyrazila dech. A ne jen napínavostí, čtivostí a nečekanými zvraty. Je neuvěřitelné, jak všechny informace do sebe zapadají, jak každý detail tvoří velký díl skládačky. Obdivuji autorku, že dokáže pospojovat všechny nitky tak, aby do sebe zapadly.

Knize taky hodně pomohla změna prostředí. Celaena se dostává do Wendlynu, kde je všechno jinak. Začíná se učit ovládat svoji moc, což občas může být k smíchu i vzteku. Poznává nové postavy, místa i netvory. A Jeřába, který ji dělá učitele. Nesmíme ale zapomenout ani na Adarland, kde se objevujeme díky Chaolovi a Dorianovi, kteří musí řešit vlastní nelehké problémy.

Po dvou dílech jsme se taky dočkaly zmizení milostného trojúhelníku, který mě neustále rozčiloval. Láska z knihy ovšem nezmizí a objevíme ji v mnoha podobách a i u postav, u kterých bychom to nečekali. Takže milovníci romantické stránky knihy plakat nemusí.

Jediným mínusem knihy je pomalejší rozjezd. Než se čtenář pořádně začte a dostane se do správného rozpoložení a nechá se unášet vírem akce, musí pár stran počkat. Ale jinak Dědička překonala moje největší očekávání a už teď se nemůžu dočkat pokračování a doufat, že autorka nepoleví a série bude pokračovat zase o něco lépe.