Not broken, just scratched.

recenze

Začít znovu (2018) / TerezaMondeková
Not broken, just scratched.
Allie Harperová je devatenáctiletá dívka, která má všechno. Skvělý vzhled, bohaté a vlivné rodiče, velký dům, skvělé známky a v budoucnu má převzít úspěšnou rodinou firmu. Všechno působí dokonale, ale jenom působí. Skutečnost je úplně jiná. Allie svůj dosavadní život žila jako ptáček ve zlaté kleci. Její matka ji ovládala jako svou loutku. Allie umí skvěle nadhodit falešný úsměv, umí se dokonale přetvařovat, že je šťastná, ale má toho akorát tak dost. Chce začít žit svůj vlastní život, rozhodovat se sama, chce se odříznout od své matky. Zatím nemá odvahu, ale zlom nastane ve chvíli, když Allie řekne svým rodičům, že by chtěla nastoupit na vysokou školu a stát se učitelkou na stření škole. Rodiče s jejím rozhodnutím nesouhlasí, proto si Allie sbalí věci a přestěhuje se do Woodshillu, aby tam mohla začít znovu.

Allie chce začít znovu. Nové jméno, nový účes, nové město, nová škola, přátelé, vlastní život a její vlastní rozhodnutí. Nikdo ji nezná a neví nic o její minulosti, která není zrovna pěkná. Allie je šťastná, ale první problém je tady. Allie si hledá vlastní bydlení. Nebo spíše jeden pokoj, který potřebuje, jestli nechce spát v parku na lavičce. Nečekala by, že by to bylo tak těžké. Prohlédla si spoustu bytů, ale nic pro ni nebylo to pravé. Má poslední možnost.

Arogantní, namyšlený, potetovaný, sexy týpek. Zrovna on je její spása a nový spolubydlící. Má nesmyslná pravila, která Allie musí dodržovat, jestli chce bydlet v jeho bytě.

První pravidlo - Nezatěžovat ho ženskými záležitostmi.
Druhé pravidlo - Držet zobák, když tam bude mít společnost.
Třetí (nejdůležitější) pravidlo - Neskončit spolu v posteli.

To určitě pro Allie nebude žádný problém.
Pořád se provokují, urážejí, laškují, ale postupem času se sbližují, Allie si myslela, že nebude žádný problém dodržet jeho nesmyslná pravidla. A hlavně to poslední a nejdůležitější pravidlo. Ale jiskří to mezi nimi víc a víc a Allie ubývají síly na to, aby popírala, co cítí a hlavně už se tomu nechce bránit. Nemůže přestat na Kadena myslet, musí ho potají pořád pozorovat. Jeho úžasné tělo, krásná tetování, která jí jsou záhadou. Kaden je pro ni její pevná skála, která tu je pro ni v jejích nejhorších chvílích, svěří se mu se svou strašnou minulostí a otřesným traumatem, který nechal šrámy na její duši. Allie vyloží všechny svoje karty na stůl a doufá, že budou spolu, ale má to háček. Kaden má také své démony minulosti, kteří ho nenechají spát a kvůli nim nemůže a nechce mít vážný vztah.

Ukázka:
„Jsem idiot a nemyslím si, že mám ještě šanci. Ale rád budu idiot, který je tady pro tebe, když potřebuješ. Který s tebou jde na výlet nebo tě odveze do Denveru k tvým šíleným rodičům.“
Tenhle rozhovor nabral úplně jiný směr, než jsem předpokládala. Připravila jsem se na Kadena, který je uzavřený a nepřístupný, jenže teď stál přede mnou a říkal mi věci, ze kterých mi šla hlava kolem.
„Jak mám vědět, že zítra zase nebude všechno jinak? Co tvoje pravidla?“ dostala jsem ze sebe. Na chvilku jsem vážně přemýšlela o tom, že bych se měla sbalit a odejít odtud tak rychle, jak jen to jde.
„Kašli na pravidla, Allie,“ zašeptal, „ta musela ztroskotat, to mi bylo jasné, už když jsem tě poprvé uviděl.“

Allie se mi taky hned líbila. Je milá, přátelská a chce žít svůj vlastní život. Z ušlápnuté holčičky se stává dívka, která si umí prosadit své. Líbilo se mi, že se s Kadenem snažila spřátelit, i když byl nesnesitelný, ale zároveň i neodolatelný.

Kaden se mi hned líbil. Sice se občas choval opravdu jako kretén a jeho chování těžko chápete. V jednu chvíli se k Allie tulí a pak se dva dny neukáže. Jednou je otevřený a pak zase odtažitý. Taky na první pohled působí sebevědomě, je krásný, má tetování, působí jako takový ten drsňák, který si dělá, co chce a nikoho nepotřebuje, ale ve skutečnosti je to jenom jeho maska. Nebezpečná kombinace.

Kniha je plná smutku, lásky, přátelství, ale taky zklamání, naděje a důvěry. Autorka dokáže vtáhnout čtenáře do děje a ten se pak nemůže odtrhnout.

Líbilo se mi, že je kniha nepředvídatelná. Vždycky když si myslíte, že víte, co bude, tak se to v jedné minutě obrátí a je to úplně jinak. Jste zvědaví, co všechno se stane. Jste překvapení, co se to stalo. Nikdy nevíte, co dalšího autorka vymyslí. Autorka je originální a to se mi líbí. Taky oceňuji, že na konci byla malá ukázka z dalšího dílu. Nemůžu se dočkat, až si ho přečtu. Taky se mi líbilo, že na začátku knihy byl seznam písní. V knize opravdu nic nechybělo. Taky musím říct, že jsem se u knihy několikrát upřímně zasmála. A vedlejší postavy jsem si taky zamilovala. Moc se těším na jejich příběhy.

Autorka taky dokáže úžasně popisovat. Dokáže místa popsat tak skvěle a detailně, že si to dokážete živě představit, pocity hlavních hrdinů dokáže popsat tak detailně a úžasně, že je hned pochopíte a dokážete všechno prožíváte s nimi.

Hlavní hrdiny jsem si hned zamilovala. Líbilo se mi, jak se k sobě chovali. Byli dobří přátelé, ale taky to mezi nimi jiskřilo, jak se svěřovali, taky jsem se dost bavila u toho, jak se provokovali, hádali. Líbilo se mi, že na to hlavní hrdinka a hlavní hrdina hned "neskočili", ale šli na to pomalu. Jejich vztah se pomalu vyvíjel. Vždycky když to vypadalo nadějně, tak se stal zádrhel a to se mi líbilo.

Vedlejší postavy byly úžasné. Opravdu skvělá parta úžasných a věrných přátel. Myslím, že každý by si přál, tak věrné přátelé, kteří při vás stojí. Moc se těším na příběh Dawn a Spencera, protože v tomhle díle to mezi nimi hodně jiskřilo.

kniha Začít znovu recenze