Nejhorší noční můra

recenze

Nejhorší noční můra (2017) / katule1992
Nejhorší noční můra
Už je čas, abych i já přispěla svoji troškou do mlýna a uvedla na blog vlastní recenzi. No a není snad lepší knihy nežli z prostředí léčebny Hanover House s maximální ostrahou na odlehlé a tiché Aljašce. Nejhorší noční můra je první kniha ze série Evelyn Talbot a rozhodně by Vás tato kniha neměla minout.

Co by stalo, kdyby...

Na Nejhorší noční můru jsem narazila náhodou. Dobrovský připravil pro své čtenáře akci 1+3 zdarma a já právě při prohlížení nabídky narazila na americkou autorku Brendu Novak a její sérii s psychiatričkou Evelyn Talbot. No a zatímco tady píši recenzi, tak doma v posteli poctivě dočítám díl druhý, který je o poznání lepší, ale rozhodně to není tak, že by Nejhorší noční můra nestála za přečetní. Možná právě naopak.

Nejhorší noční můra je velmi dobrý psyhchothriller z prostředí chladné a šedé Aljašky, jež vás vtáhne do svého děje hned od první stránky. Zkuste si představit, jaké to je pracovat uprostřed ničeho v zařízení plném labilních jedinců a neustále si říkat, co kdyby mě jeden z nich napadl. Co kdyby mě zabil. Co kdyby.....Tato obava se ve Vás usídlí a do konce děje už nepustí. Na zajímavosti a ponurosti se také podílí citáty skutečných sériových vrahů na začátku každé kapitoly. Věřím tomu, že nejeden čtenář z toho musel mít husinu tak jako já.

Zajímavý děj se k nám dostává er- formou skrz myšlenky hlavní hrdinky Evelyn Tabotové ve středně krátkých kapitolách, které udrží čtenáře v napětí a v tom správném čtenářském tempu. Žádné loudání ani spěch. Pěkně zlatá střední cesta. V knize sledujeme nejen komunikaci a práci Evelyn s vrahy, ale dostává se k nám také chod takovéhoto zařízení se všemi svými neduhy. Nesmím také zapomenout na vyšetřování brutální vraždy, do kterého má Evelyn přinést své poznatky ze svého dosavadního zkoumání vrahů v ústavu. Okrajově se dotkneme i minulosti, kterou nám Evelyn postupně odhaluje a my tak máme možnost vidět, co vedlo k onomu zrůdnému dni v jejím životě.

Velmi oceňuji vykreslení postav, především hlavní hrdinky Evelyn. Navzdory všem životním útrapám věnuje svůj život zkoumáním myšlenek, vědomí a podvědomí těch nejhorších z nejhorších. Přetvořila vlastně svůj strach v něco víc, což se některým z nás může zdát téměř nadlidské.

Málem bych zapomněla zmínit, že v knize nalezneme také několik světlých momentů v podobě romantické a erotické vsuvky, což dle mého vůbec nebylo k zahození. Chvílemi ta kniha prostě potřebovala něčím takovým odlehčit. Na druhou stranu se obávám, že spoustě čtenářům, myslím, že mezi ně by patřila i moje sestra, ostřílená čtenářka severských krimi, by se právě tahle dějová linka nelíbila a nejraději by ji vymazali z povrchu zemského. Jak jsem už ale psala, já byla ráda, že v knize něco takového vůbec je.

Nejhorší noční můra vůbec nebyla nejhorší, ba právě naopak. První díl série se autorce na úvod velmi povedl. Kniha má rozhodně co nabídnout a prostředí z depresivní léčebny je přímo brilantní. Proto tento psychothriller doporučuji všem milovníkům thrillerů a chladného prostředí Aljašky.

kniha Nejhorší noční můra recenze