Napětí až do konce

recenze

Poslední zastávka Peklo (2018) / klarabooks
Poslední zastávka Peklo

„Dívka ležela bez hnutí, oči zavřené. Na opalování nebyla ale vůbec vhodná doba, protože na věžních hodinách právě odbila půlnoc. Pod levým ňadrem mladého děvčete byl až po střenku zabodnut úzký nůž. Z rány se klikatila už zaschlá stružka krve a na žluté osušce a bílých šatech, složených vedle těla, vytvářela podivné psychedelické květy.“

S příchutí takového napětí je čtenář hned na první stránce vtažen do děje české detektivky „Poslední zastávka Peklo“ od Luďka Kubáta. Ano, přiznávám, že i mě si již prvními větami autor získal. Kubátův styl psaní doslova „chytne“ a neoplatí se při čtení šidit a přeskočit nějaké relativně méně „výživné“ řádky. Někdy i zdánlivý detail, maličkost, sehraje při vyšetřování kriminálních případů velkou roli. Nejinak tomu je taky v této detektivce, a proto mějte při čtení oči otevřené.
Ke klíčovým postavám, což je partnerská dvojice složená z výtvarníka Ctirada Karafiáta a kriminalistky Šárky Jermanové, jsem si utvořila kladný vztah. Jak se můžete sami přesvědčit, jsou to sympatičtí hrdinové a v knize se zrcadlí též kvalita jejich vztahu. Myslím, že se jim dá závidět, jak se mají rádi. Nebo spíše přát, protože udržet si zamilovanost i po létech není jen tak.
Detektivka ale není samozřejmě pouze o lásce. Je hlavně o vyšetřování vražd, což v tomto příběhu zdaleka není snadné.
Tato kniha taky naruší vaše případné představy o tom, že lékaři jsou nutně vázaní k etickým principům a Hippokratově přísaze.
Pakliže vás láká přečíst si literární dílo psané skutečně pěknou češtinou, dílo, které má spád a nenudí, zažít chvíle napětí, rozhodně sáhněte po „Poslední zastávce Peklo“. Třeba budete v závěru knihy podobně jako já překvapeni nečekaným rozuzlením.
Upřímně a ráda přiznávám, že jsem přišla stylu psaní Luďka Kubáta „na chuť“, a to mě taky motivovalo k rozhodnutí přečíst si předchozí dílo „Stvůry“, v němž též vystupují stěžejní postavy této detektivky - výtvarník Ctirad a policistka Šárka. Nemám pochyb o tom, že to bude opět zážitek!

Vyjadřuji tímto poděkování nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.