Lov na Lovkyni

recenze

Lovkyně (2020) / klarabooks
Lov na Lovkyni
Z pera Kate Quinn jsem měla tu čest přečíst si knihu "Alicina síť", kterou hodnotím pozitivně a určitě se k ní ještě vrátím. Proto jsem byla zvědavá, zda nový titul "Lovkyně" překoná Alicinu síť a po přečtení musím říci, že druhý titul byl pro mě ještě lepší než první, ačkoliv rozhodně nechci zpochybňovat Alicinu síť. Popravdě řečeno: obě tyto knihy pro mě byly ukázkami kvalitní literatury!
Válečná tématika, která představuje významnou, byť smutnou část našich dějin, je poměrně často rozebíraná v literatuře, ale číst o pilotce ženského leteckého oddílu už bývá méně časté. Já sama obdivuji nebojácnou a odvážnou Ninu Markovou, jež vždy snila o létání. I když mě v knize upoutaly jako magnet i osudy dalších hrdinů, právě Nina byla moje nejoblíbenější postava.
Jelikož mám ráda spravedlnost, třebaže se o ni těžko bojuje, respektive usiluje, chválím úmysl slavného válečného korespondenta Iana Grahama pátrat po zločincích z druhé světové války, jimž se podařilo utéci před spravedlností. Ian cílí zejména na Lovkyni, která měla na svědomí řadu polských uprchlíků a tato vražedkyně neměla problém ani s tím, když umíraly děti, což je podle mě ukázka největšího možného zla. Žena - dárkyně života - jako brutální nacistická vražedkyně. Co může být horšího? Ian ve svém pátrání potřeboval Nininu pomoc, a tak se společně vydali na stopu Lovkyně.
Nina Marková měla obrovské štěstí, že za války přežila setkání s Lovkyní. Zde Ninu hodnotím nejen jako statečnou, ale také svým způsobem "mazanou".
Necelých šest set stran tohoto doslova podmanivého románu s přesvědčivými a autentickými postavami mě přesvědčilo v tom, že Kate Quinn je pro mě výzva a taky mě kniha namotivovala k tomu snažit se o to být ještě lepším člověkem usilujícím o humanitu. Nejen v době adventní, která právě začíná.

kniha Lovkyně recenze