Naděje spočívající v barvě krve

recenze

Rudá královna (2015) / Snow Fairy
Rudá královna

Svět, ve kterém je společnost rozdělena podle toho, jakou barvu krve máte. V takové společnosti a v takovém světě, kde, jestli máte červenou krev, jste v podstatě ta nejnižší vrstva, žije i hlavní hrdinka Mare Barrowová.Stříbrná královská rodina žije nad rudým obyvatelstvem jako Damoklův meč, svrchovaní páni světa, který je úplně odlišný od toho, jaký ho známe teď nebo jak ho známe z minulosti.
Mare ale není jenom obyčejná rudá, je mazaná a chytrá zlodějka, nejlepší kamarádka a ochránkyně rodiny. Je to bojovnice a holka, která, když je to nutné, nejde pro ránu daleko. Jinak se ale nepovažuje za nikoho speciálního. Žije v nejnižší vrstvě a nic jiného nezná, takže ani nemá prostor pro přemýšlení o sobě jako o někom lepším.
Jednoho dne se ale stane něco, co Mare ukáže, že na ní přece jenom je něco výjimečnějšího. Bohužel se to ale ukáže i lidem, před kterými by tohle mělo zůstat skryté. A tak začíná boj o život, ve kterém Mare nemůže věřit nikomu a ničemu...

Když se hrdinka jako Mare Barrowová poprvé objevila v mém životě, čekala jsem jenom to nejlepší. Ohlasy, recenze, nadšené ovace celého světa mě připravily, že s touto knihou to bude zážitek. Nepřipravily mě ale na všechno.

Rudou královnu předchází úspěch. Nadšení, očekávání, vidina něčeho, co jste ještě nečetli. Rudá královna je natolik silná, že pojem dystopie s příchodem první kapitoly nabírá úplně nový význam.
Mladá autorka Victorie Aveyardová to čtenářům opravdu pořádně zavařila, když přišla na trh s Rudou královnou. Po všech Hunger Games, Selekcích a dalších velmi úspěšných a povedených dystopiích přišla s něčím, co zahání veškerý stereotyp. Od počátku je Rudá královna plná příslibů a postav, které se tváří, že odhadnout je je asi to nejjednodušší a čtenář to zvládne během prvních několika kapitol. Zpočátku se příběh se opravsu trochu podobá jiným knihám s touto populární tematikou. Postupně se ale ukazuje, že Victoria Aveyard je v něčem zásadně jiná.

Stylem psaní vám doslova nasadí brýle, díky kterým vidíte přesně to, co autorka chce, abyste viděli. A moc dobře ví, co udělat, co napsat a jak to napsat, aby se tomu dalo uvěřit. Rudá královna je nesmírně čtivě napsaná kniha, kterou opravdu budete mít problém odložit. Ne každá kapitola je zakončena zásadním a fatálním cliffhangerem, ale myslím si, že příběh to ani nepotřebuje. Dějová linka je sama o sobě velmi napínavá a má tak specifickou atmosféru, která vás posunuje ve čtení neustále vpřed. Ale i přes to, že nějvětší zlomy nenacházíte na každé straně, neznamená, že je nenacházíte vůbec. Autorka je tak mazaná, že je umístila přesně tam, kde je nejméně čekáte. Nejednou mě takhle nachytala nepřipravenou.

Rudá královna je dystopie doslova se vším všudy a s něčím navíc. Jestli máte rádi dystopie, sci-fi, fantasy příběhy, které mají neskutečně rychlý a nepředvídatelný spád, kick-ass hrdinku a další postavy, které vás do poslední strany nepřestanou překvapovat a tolik akce, originálního zpracování a princů, které si zamilujete (nebo možná nezamilujete), pak je Rudá královna to právě čtení pro vás.