Mapa české inteligence minulého století

recenze

Česká inteligence od Jaroslava Golla po Magora (2011) / Majdule
Česká inteligence od Jaroslava Golla po Magora

Kosatík čtenáři předkládá vzrušující mapu české inteligence v minulém století.

Žádný výběr už z principu nebude nikdy vyhovovat všem, ale autor se svém sborníku (jedná se o soubor článků, které předtím vycházely časopisecky) vyrovnává s úkolem představit čtenáři českou intelektuální elitu se ctí. To, že přitom prozradí ledacos o sobě, vlastně není na závadu.
Čtenáře, který vezme knihu do ruky, možná napadne, nakolik musí být se všemi osobnostmi, které Kosatík představuje, seznámený. Dobrou zprávou v tomto kontextu je, že znalost sice čtení ulehčí, ale není bezpodmínečně nutná. Autor pojal svoje medailonky trošku jako úvod k monografii a vedle nosné myšlenky, nebo významného postoje čtenáři předloží stručný výtah života představované osobnosti a to včetně dobového kontextu. Vychází tím vstříc širokému publiku, ale současně ubližuje přesnosti a hloubce textu. Může zaujmout, podnítit k akci (vyhledání dalších údajů, přečtení díla, hlubší ponor do kontextu), ale nepřesvědčí. U některých osobností, jako je např. úvodní Jaroslav Goll je to hodně patrné. Tam, kde se autorovi podařilo najít výrazný rys osobnosti, tam dokáže strhnout jako v článku věnovaném Josefu Pekařovi. Předkládá v něm pulzující portrét, který dokáže okouzlit.
Samostatnou kapitolou jsou osobní názory autora, které z článku (možná i cíleně) poznáváme. Velmi brzy poznáme, že Kosatík není ctitelem pozitivismu, ani levice (pro velmi málo zastupitelů levicově orientované inteligence má pochopení), že mu není cizí náboženství a že dokáže své oblíbené osobnosti ledacos odpustit a podat to čtenáři natolik stravitelně, že odpouští s ním. Příkladem takové osobnosti je např. Jakub Deml. Kosatík velmi ctí Masaryka a tak se touto osobností setkáváme nejenom v samostatném medailonku (který je mimochodem poměrně formální), ale prochází i řadou jiných a právě tyto „vedlejší“ postřehy nám nakonec Masaryka vykreslují mnohem plastičtěji. Pro čtenáře je neobjektivnost medailonků a odlišný přístup k jednotlivým osobnostem trochu matoucí, ale jen do chvíle, než si uvědomí, že autor nepsal učebnici a že jeho zřejmou ambicí bylo představit svůj výběr svým pohledem, sám silná a kontroverzní osobnost, nemohl k podobnému úkolu přistoupit jinak. O to citelněji čtenář postrádá poznámku autora, úvod Erika Taberyho, šéfredaktora Reflexu a původce myšlenky, nemůže nahradit vysvětlující a dokreslující slova autora, zdůvodnění výběru i osvětlení postojů. Pocit, že si něco podobného čtenář zaslouží, stoupá s každým dalším medailonkem, škoda, že se k tomu Kosatík neodhodlal.
Přes všechny tyto jednotlivé výtky má čtenář v ruce knihu vpravdě inspirující a objevnou, kolik nových jmen, kolik polozapomenutých osobností, kolik dalších impulsů.
Kosatík čtenáře zve na velkolepou plavbu, vybaví jej kompasem, ale zda se na ni čtenář vydá a kudy, to je už na něm.
(@Majdule_1)

Komentáře (1)

Přidat komentář

Lector
05.08.2015

Svým nepatrným příspěvkem přikládám polínko na hromádku popularity této recenze. Podobných zamyšlení nad tituly, které mají co říci, je tu žalostně málo. Děkuji. Jsem zase o kousek informovanější.